Mii de puşcăriaşi ale căror pedepse cu închisoarea sunt mai mici de 6 ani, iar faptele pentru care au fost închişi nu reprezintă un pericol social ridicat ar putea fi eliberaţi. Asta, dacă Parlamentul va aproba proiectul de lege depus de către deputaţii Nicolae Păun şi Mădălin Voicu. Mii de puşcăriaşi ale căror pedepse cu închisoarea sunt mai mici de 6 ani, iar faptele pentru care au fost închişi nu reprezintă un pericol social ridicat ar putea fi eliberaţi. Asta, dacă Parlamentul va aproba proiectul de lege depus de către deputaţii Nicolae Păun şi Mădălin Voicu.
Dacă proiectul de lege al celor doi aleşi, motivat de supraaglomerarea din puşcării şi implicit de nerespectarea standardelor europenene în materie, ce impun un spatiu de minimum 4 metri pătraţi pentru un singur arestat, va intra în vigoare, 4.000 deţinuţi, din cei 31.746 câţi sunt “cazaţi” în sistemul penitenciar, ar putea fi graţiaţi, dacă infracţiunile pentru care au fost închişi nu reprezintă un pericol social ridicat. De aceeaşi măsură s-ar putea bucura şi minorii delincvenţi, care au fost băgaţi şcolile de corecţie.
Nu vor beneficia de prevederile legii cei care au săvârşit infracţiuni contra siguranţei statului, infracţiuni de omor, vătămare corporală gravă, loviri sau lovituri cauzatoare de moarte, lipsire de libertate în mod ilegal, viol, act sexual cu un minor, perversiune sexuală, incest, tâlhărie, înşelăciune, delapidare, ultraj, tortură, evadare, falsificarea de monede, trafic de droguri sau proxenetism.
“Eu mă gândesc la oamenii care stau nevinovaţi în puşcărie sau la cei care au greşit şi vor să se îndrepte”, a spus deputatul minorităţii rrome, Nicolae Păun.
Proiectul de lege iniţiat de deputaţii Mădălin Voicu şi Nicolae Păun ar putea să-l ajute şi pe Adrian Năstase să părăsească puşcăria. Infracţiunea pentru care acesta a ajuns în spatele gratiilor, aceea de deturnare de f