TotalSoft, producătorul sistemului Charisma ERP, s-a clasat pentru al treilea an consecutiv pe primul loc în topul furnizorilor de soluţii de tip ERP din România, conform studiului “ERP Romania 2012. Analysis and trends of the ERP software products and related services” publicat pe 28 septembrie de compania de cercetare de piaţă şi consultanţă Pierre Audoin Consultants.
Rezultatele studiului arată o creștere a cotei de piață TotalSoft la 16% în condițiile unei noi stagnări a pieței ERP în jurul valorii de 100M Euro. TotalSoft înregistrează o creștere de 20% pe parte de licențe, de aproape 7 ori mai mare decât a următorului clasat, și ocupă al doilea an consecutiv locul 1 pe parte de servicii, cu o creștere de 14%.
"Anul 2011 nu a marcat acel "recovery" pe care mulți îl așteptau pe piața de soluții ERP din România. Astfel, vendorii IT care au câștigat cotă de piață au fost în special cei care s-au adaptat foarte rapid "sensibilității" clienților în ceea ce privește prețul și adaptabilitatea soluțiilor de business la mediul dificil în care își desfășoară activitatea majoritatea companiilor. TotalSoft a profitat din plin de câteva oportunități majore pe piața locală și astfel și-a consolidat poziția în vânzările de proiecte de gestiune a resurselor, fie ele financiare, umane sau materiale” Eugen Schwab Chesaru, Managing Director, PAC România.
Cu 25,92 M Euro cifră de afaceri consolidată, înregistrată în 2011, din care peste 17M Euro obţinută din furnizarea de soluţii de tip ERP (Enterprise Resource Planning) pe piaţa românească, TotalSoft își consolidează poziția de lider de piață, devansând pentru al treilea an consecutiv funizorii unor soluţii software B2B mult mai titrate pe plan mondial.
Cifra de afaceri realizată de Charisma în 2011 a provenit din verticalele de retail/distribuţie (32,9%), producţie (21,9%), servicii (19,63%) şi finan