Aproximativ 260 de poliţişti, 50 de angajaţi de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, peste 500 de jandarmi, la care se adaugă şi câteva zeci de poliţişti locali vor asigura zilnic, în perioada 10 octombrie-16 octombrie, când au loc Sărbătorile Iaşiului, liniştea şi ordinea publică.
Zilele în care oraşul se află în sărbătoare mobilizează forţe de ordine din Iaşi, dar şi din Bacău şi Târgu Mureş.
Poliţişti, jandarmi şi pompieri se vor afla în teren pentru a asigura liniştea şi ordinea publică, dar şi pentru a preveni eventualele conflicte, infracţiuni, incendii cauzate de lumânări.
Aproximativ 260 de poliţişti vor avea în vedere comerţul stradal, combaterea furtului din buzunare sau de bagaje şi a violenţelor, iar poliţiştii rutieri vor avea ca sarcină fluidizarea traficului. Mai multe străzi din oraş vor fi închise: bulevardul Ştefan cel Mare, străzile Cloşca, Petru Movilă, Ipsilanti, Sfântul Andrei. Altele vor avea restricţii temporare de circulaţie: străzile Palat, Lăpuşneanu, Sarmisegetuza, Nicolina, Tătăraşi, Alexandru cel Bun.
Zilnic, peste 500 de jandarmi din Iaşi, Bacău şi Târgu Mureş se vor ocupa de respectarea culoarului unic de acces al pelerinilor la racla cu Sfintele Moaşte, care se întinde pe o distanţă de 3 kilometri şi este împărţit în 8 tronsoane.
„Recomadăm ca în această perioadă oamenii să fie calmi, să-şi protejeze bunurile personale, să nu fie sub influenţa băuturilor alcoolice şi să desfăşoare activităţi de comerţ în afara culoarului pelerinilor", spune colonelul Ghiorghi Stan de la Gruparea Mobilă de Jandarmi din Bacău.
Anul trecut, în cadrul misiunilor desfăşurate de jandarmii ieşeni au fost aplicate 156 de sancţiuni contravenţionale pentru tulburarea ordinii, consum de băuturi alcoolice în locuri publice, scandal, cerşetorie, refuz de legitimare. Valoarea amenzilor a fost de aproximativ 34.600 de lei.