Sîmbătă seara, Crin Antonescu a fost din nou prezent la Antena 3, post pus la dispoziţia domnului preşedinte al Senatului, gîdilat de Sandra Stoicescu, moderatoarea emisiunii, cu zicerea al doilea om în stat, ori de cîte ori îl taie nevoia de a deschide gura. Sursa: EVZ
Din partea mogulului Dan Voiculescu, la concertul de vorbe au fost prezenţi: Sandra Stoicescu, pe post de acordeonistă, şi Bogdan Chirieac, pe post de cobzar.
Crin Antonescu a venit însoţit de Daniel Barbu, consilier personal pe probleme ţinînd de viziunea despre viaţă şi lume, cedat liderului PNL de Petre Roman, ocupat cu viaţa de familie.
S-a făcut mare caz, în presa şi în politica portocalie, de nişte aşa-zise atacuri lansate de Crin Antonescu împotriva lui Victor Ponta.
Liderii Alianţei România Dreaptă au şi pus de un banchet la gîndul că azi-mîine USL se rupe şi ei vor cîştiga alegerile din lipsă de adversar.
Pentru că teza unei ruperi a USL înainte de scrutin revine ori de cîte ori PSD şi PNL îşi administrează ghionturi reciproce, se cuvine a avertiza adversarii USL că se supun învăţăturii Vrabia mălai visează.
Pînă la alegerile din 9 decembrie 2012, nici nu se pune problema unui divorţ între PSD şi PNL.
Baronii celor două partide, adevăraţii stăpîni ai formaţiunilor, Victor Ponta şi Crin Antonescu depinzînd de strănuturile lor, nu-şi pot permite spargerea unei alianţe care-i lasă să întrevadă un decembrie nu numai cu cîrnaţi şi caltaboşi, dar şi cu parvenirea la zestrea statului, cea rîvnită de toţi mirii postdecembrişti.
Dar nu numai atît.
Citind cu atenţie stenograma emisiunii, n-am descoperit nici un temei pentru aserţiunea că liderul PNL l-a atacat pe Victor Ponta.
Îmbiat de moderatoare, Crin Antonescu s-a referit la o recentă postare pe blog a lui Adrian Năstase, text care reia o obsesie a fostului premier:
România trebuie să ţină coad