IAŞI. În spatele uşilor închise, se negociază intens colegiile parlamentare. Zvonurile s-au înmulţit, iar nemulţumirile din partide s-ar putea lăsa cu dezertări.
USL ar trebui să finalizeze listele în cel mult o săptămână, câtă vreme pe 17 octombrie e programată lansarea naţională a candidaţilor.
Balamucul e total, numărul doritorilor fiind mai mare decât numărul de locuri disponibile.
Pesedistul Maricel Popa e foc şi pară că ar putea pierde colegiul Răducăneni, de la USL urmând să candideze un liberal, Mugur Cozmanciuc. Omul de afaceri nu se dă însă bătut, existând informaţii că ar putea candida fie pe listele PPDD, fie la ARD.
Nici unul dintre cei doi uneperişti ieşeni, Tudor Ciuhodaru şi Luminiţa Iordache nu apar pe listele provizorii ale USL. Există informaţii că Tudor Ciuhodaru ar urma să primească în schimbul renunţării la candidatură, conducerea Spitalului Militar. Pe de altă parte, Ciuhodaru are ca variantă de rezervă trecerea la PPDD si o candidatura din partea partidului OTV.
De altfel, PPDD stă la pândă în aceste zile şi e de aşteptat ca listele filialei să se finalizeze abia după ce se clarifică lucrurile în USL. În acest fel, unii dintre useliştii nemulţumiţi s-ar putea refugia la PPDD, sperând că vor da lovitura. Aflat pe val în ultima lună, PPDD poate lua la Iaşi un scor incredibil şi să aibă în final un senator cu doi sau chiar trei deputaţi.
Nici la ARD, lucrurile nu-s lămurite. Ultimele informaţii: Liliana Romaniuc va merge se pare la Paşcani împotriva lui Neculai Răţoi, ţărănistul Constantin Fătu ar putea avea misiune imposibilă la Tg. Frumos împotriva pesedistului Vasile Mocanu. Liviu Bulgaru (PDL) se va duela pe Hârlău cu un alt social-democrat Anghel Stanciu.
O surpriză în aceste alegeri ar putea fi apariţia unor independenţi, care să încurce în special USL-ul în tentativa atingerii pragului de 50 la sută.