Microsoft va lansa marţi serviciul de muzică pe internet, care va fi disponibil începând de marţi posesorilor de console Xbox şi de săptămâna viitoare utilizatorilor Windows 8, concurând cu nume consacrate precum iTunes, Amazon.com, Spotify sau Pandora, transmite Bloomberg.
Utilizatorii Xbox Music vor putea asculta muzică gratuit în regim nelimitat pe computere tablete, serviciul fiind finanţat prin publicitate, a anunţat luni compania.
Pentru clienţii care doresc să acceseze serviciul de pe consola Xbox sau de pe telefoane mobile, serviciul costă 9,99 dolari pe lună, a declarat Scott Porter, unul dintre managerii proiectului.
Clienţii vor avea opţiunea să cumpere melodii şi albume, ascultarea de conţinut achiziţionat eliminând componenta de publicitate a serviciului.
De asemenea, pentru înlăturarea "reclamelor" utilizatorii de PC şi tabletă vor putea plăti abonamentul de 9,99 dolari.
Microsoft încearcă astfel să atragă clienţi de la magazinele media ale Apple şi Amazon.com, precum şi ascultători de la "posturi de radio" precum Spotify şi Pandora.
"Microsoft câştigă astfel un serviciu solid pe partea de muzică, de care au nevoie de câţiva ani, şi extinde brandul Xbox în zona de media şi divertisment. Un serviciu gratuit de ascultat muzică, cu reclame odată la 15 sau 20 de minute, ar putea fi foarte convingător. Ar putea exercita presiuni uriaşe asupra unor companii precum Spotify sau Pandora", comentează pentru Bloomberg Michael Gartenberg, analist la compania de cercetare de piaţă Gartner.
Serviciul va fi disponibil şi printr-o aplicaţie pe noile smartphone-uri cu sistemul de operare Microsoft Windows Phone 8, aşteptate pe piaţă în luna noiembrie. Anul viitor vor fi lansate şi aplicaţii pentru Apple iOS şi Google Android.
Microsoft a extins deja serviciul Xbox Live prin includerea de conţinut TV şi sport.
U