Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lângă Tribunalul Braşov, Dinu Dan Ciprian a avut doi complici - Măzăreanu Iulian şi Petcu Florin -, ambii în vârstă de 35 de ani.
Cei doi au fost reţinuţi, marţi, de procurori pentru complicitate la tâlhărie.
"Din probatoriul administrat în cauză, până în acest moment al urmăririi penale, a rezultat că în 18 octombrie cei doi bărbaţi, împreună cu Dinu Dan Ciprian, au plănuit săvârşirea unei tâlhării asupra celor doi soţi de 82 şi 83 de ani. Primul dintre cei doi bărbaţi i-a furnizat lui Dinu Dan Ciprian informaţii despre victime (numele acestora, profesia) pentru ca astfel să devină facilă abordarea lor", se arată în comunicatul Parchetului.
După ce a aflat de la Măzăreanu că pensionarul fusese fost şef la CFR, iar soţia lui arhitect, Dinu i-a abordat pe cei doi ca şi când i-ar fi cunoscut, câştigând încrederea acestora.
Planul a fost pus la cale de toţi trei, însă Dinu a fost cel care a acţionat, deoarece avea experienţă în jafuri şi tâlhării, fiind recidivist cu opt condamnări la activ.
Planul celor trei complici a inclus şi violenţa în cazul în care bătrânii ar fi refuzat să îi dea bani agresorului, lucru care s-a întâmplat.
Cei doi complici l-au aşteptat la scara blocului pe agresor, apoi au mers cu cele două verighete şi un inel furate de la bătrâni la o casă de amanet, obţinând suma de 260 de lei, bani pe care i-au împărţit.
Cei doi complici sunt audiaţi în prezent la Parchet, însă doar pe numele lui Măzăreanu se va formula propunere de arestare preventivă, potrivit sursei citate.
Dinu Dan Ciprian a fost prezentat judecătorilor, duminică, la ora 18.00, iar după ce a fost audiat aproximativ o oră, instanţa a admis propunerea procurorilor de arestare preventivă, pentru 29 de zile, sub acuzaţiile de omor deosebit de grav, tentativă de omor deosebit de grav, tâlhărie