Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Pentru un AN de muncă au primit un salariu de 11 lei. Femeile pe care statul le-a UMILIT timp de 41 de ani

Publicat in Antena 3, marți 23 octombrie 2012 ·

Două femei din India au ajuns în Cartea Recordurilor cu un record deloc fericit. După 41 de ani de muncă, femeile câştigă cel mai mic salariu din lume.

Akku şi Leela Sherigan, care sunt angajate să cureţe toaletele Institutului Guvernamental de Pregătire a Profesoarelor din sudul Indiei, au un salariu lunar de 15 rupii, astfel încât pentru un an de muncă nu câştigă mai mult de 180 de rupii, echivalentul a 2,58 euro, scrie Daily Mail.

Cele două femei, ambele în vârsta de 59 de ani, s-au angajat la Institut în 1971. Programul de lucru constă încă de atunci în curăţarea a 21 de toalete, de 3 ori pe zi, 7 zile pe săptămână.

În cei 41 de ani de muncă, acestea nu au primit nici un fel de mărire de salariu, deşi nu au lipsit niciodată şi nici nu au avut zile libere. Mai mult, de 11 ani, angajatorul a refuzat să le mai plătească, în urma unor neînţelegeri.

In anul 2001, Akku şi Leela au depus o plângere la tribunalul din Karnataka, lângă Goa.

Ravindranath Shanbhag, preşedintele unei fundaţii pentru Drepturile Omului, din Udupi, le-a ajutat pentru a ajunge cu dosarul lor la Curtea Supremă din India.

Deşi toate instanţele le-au dat verdict favorabil, femeile nu au primit încă niciun ban din salariul care li se cuvine.

Supărate de aceste condiţii, ele au aplicat acum la Cartea Recordurilor, la categoria cel mai mic salariu din lume.

Femeile vor ca povestea lor să fie astfel cunoscută şi să-şi primerască leafa cuvenită, astfel încât la anul, după 42 de ani de muncă, să se pensioneze.

Două femei din India au ajuns în Cartea Recordurilor cu un record deloc fericit. După 41 de ani de muncă, femeile câştigă cel mai mic salariu din lume.

Akku şi Leela Sherigan, care sunt angajate să cureţe toaletele Institutului Guvernamental de Pregătire a Prof

Articolul in Antena 3 >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Sorin Grindeanu acuză „USR că plagiază fără rușine amendamentele PSD și se mai și laudă cu asta”. Ce a spus despre reducerea subvenției pentru partide

HotNews acum 3 ore
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, i-a acuzat pe cei din USR că au „pornit pe calea plagiatului” și susține că „parlamentarii social-democrați sunt cei care au propus, de fapt, reducerea cu 40% a subvenției alocate partidelor politice”.

„Nu vrem un împărat”. Reacțiile țărilor din BRICS în fața amenințărilor lui Donald Trump

HotNews acum o ora
Națiunile în curs de dezvoltare care au fost prezente la summitul BRICS, luni, la Rio de Janeiro, au respins acuzația lui Donald Trump cum că ar fi „antiamericane”, iar președintele brazilian a declarat că lumea nu are nevoie de un „împărat”, când a

Marius Tucă Show începe marți, 8 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: Liviu Dragnea

Cancan acum 2 ore
Invitatul zilei este Liviu Dragnea, fost lider al PSD. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit, demis de Vladimir Putin, a fost găsit împușcat

Ziua Constanta acum 6 ore
Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit s-a sinucis prin împușcare, anunță luni publicația Izvestia, preluată de Reuters, citată de Agerpres. Președintele rus Vladimir Putin îl destituise luni pe Starovoit printr-un decret, la puțin p

George Simion face sondaj pe Facebook după ce a anunțat o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan: „Dacă pică, vreți să mai atacăm la CCR măsurile fiscale?”

HotNews acum 2 ore
Liderul AUR, George Simion, a lansat luni seară un sondaj pe Facebook, după ce partidul său a anunțat că va depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, care și-a angajat astăzi răspunderea pentru pachetul fiscal. Simion

Von der Leyen a vorbit cu Donald Trump. „UE a rămas fermă” / Detalii din discuției, făcute publice

HotNews acum 10 ore
Von der Leyen, președinta Comisiei Europene, a discutat, duminică, cu președintele Donald Trump despre comerț și speră să ajungă la un acord până pe 9 iulie, potrivit The Guardian. Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Stefan de Keersmaecker a

Trump anunță tarife de 25% pentru Japonia și Coreea de Sud. Avertismente transmise prin scrisori oficiale

HotNews acum 3 ore
Președintele Donald Trump a anunțat luni că Statele Unite vor impune o taxă vamală de 25% pentru importurile din Japonia și Coreea de Sud, începând cu 1 august. Liderul de la Casa Albă a prezentat astfel primele două scrisori adresate partenerilor c

Șoc în politica franceză: un deputat proeminent de dreapta s-a sinucis

Adevarul acum 2 ore
Un om politic de dreapta, cunoscut pentru verticalitatea și convingerile sale, a fost găsit spânzurat în locuința sa din Anet. Clasa politică franceză este în doliu.

Ilie Bolojan explică de ce mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii cu pensii mai mari de 3.000 de lei trebuie să achite contribuţii la sănătate: Nu mai putem fi o ţară de excepţii, pentru că nu ne mai putem permite

News.ro acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni seară, că era necesară creşterea numărului de persoane care contribuie la fondul de asigurări de sănătate, de aceea s-a găsit soluţia de a plăti mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii

De ce spune un lider PPE că moțiunea de cenzură împotriva Ursulei von der Leyen inițiată de eurodeputați români „nu e un lucru bun”

HotNews acum 4 ore
Faptul că inițiatorii moțiunii de cenzură împotriva Comisiei Europene sunt europarlamentari aleși în România nu este un lucru bun, pentru că țara noastră este inevitabil asociată cu un demers antieuropean, a declarat luni, la Strasbourg, eurodeputat

Vremea

București
acum

26°
mar.

21°/38°
mie.

17°/35°
joi

15°/26°
vin.

16°/30°
Iasi
acum

28°
mar.

23°/38°
mie.

19°/31°
joi

15°/22°
vin.

12°/24°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/30°
mie.

22°/27°
joi

17°/27°
vin.

18°/26°
Cluj-Napoca
acum

21°
mar.

18°/41°
mie.

14°/21°
joi

12°/18°
vin.

13°/21°
Timisoara
acum

18°
mar.

18°/36°
mie.

13°/19°
joi

11°/24°
vin.

16°/25°