Mesajul a fost trimis. Multumesc!

OAMENI fără frontiere. "Le dăm sănătate celor care au nevoie. Sunt mândră de ceea ce fac"

Publicat in Antena 3, miercuri 24 octombrie 2012 ·

Probabil cel mai înălţător sentiment pe care îl poate trăi cineva este acela de a avea puterea să salveze de la moarte un om. Să acorde ajutor necondiţionat unei persoane care are nevoie disperată de sprijin. Acest sentiment este trăit zi de zi de Medicii Fără Frontiere.

Unul dintre aceşti oameni este Sam Perkins. Doctorul se află în Congo, într-o zonă de conflict militar, unde le acordă asistenţă medicală gratuită localnicilor.

„Sunt mândră de ceea ce fac. Nimic nu m-a putut pregăti pentru prima oară când am intrat într-un spital din Masisi, în cadrul programului Medici Fără Frontiere. Imediat am fost pusă faţă în faţă cu mai multe femei pe care trebuia să le ajut să nască. Într-un colţ, colegii mei se ocupau de un caz de urgenţă. În altă parte a aceleiaşi încăperi, un copil era resuscitat.

Am lucrat şi în Kenya şi Uganda, dar în Congo a fost diferit. Aici suntem singurii medici care acordă asistenţă medicală în această zonă de război. Ne-am confruntat chiar şi cu o situaţie în care am fost nevoiţi să ajutăm, deodată, 70 de femei în chinurile facerii care se luptau pentru viaţa lor.

Există percepţia potrivit căreia, în zonele de război, cei mai mulţi oameni mor ca rezultat direct al violenţelor. De fapt, cei mai mulţi mor pentru că nu au acces la asistenţă medicală. Cele mai numeroase victime sunt femeile şi copiii cu vârste sub 5 ani.

Procesul fizic al naşterii este acelaşi în toată lumea. Dar nu toate femeile beneficiază de asistenţă medicală şi medicamente. Cred cu tărie că nici un om nu ar trebui să-şi rişte viaţa doar pentru că s-a născut într-o parte „greşită” a lumii. De aceea, misiunea noastră este atât de importantă aici. Le dăm sănătate celor care au nevoie de ea”.

Mai multe imagini impresionante, în galeria foto de mai jos

Probabil cel ma

Articolul in Antena 3 >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Nicușor Dan, primele declarații despre numirea făcută la CCR. De ce l-a ales pe Dacian Cosmin Dragoș

HotNews acum 12 ore
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că prin decizia de a-l nominaliza pe Dacian Cosmin Dragoș în funcția de judecător al Curții Constituționale a României (CCR) a dorit să își reafirme „angajamentul față de buna funcționare a autorităților p

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu omogul său ucrainean Denys Shmyhal

Mediafax acum 5 ore
Premierul Ilie Bolojan a avut marți seara discuții cu omologul său ucrainea Denys Shmyhal despre război și despre efectele regionale ale acestuia, dar și despre drepturile minorității române din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei do

Trump îl acuză pe Putin că vorbește „prostii” și ia în calcul noi sancțiuni. „Nu tratează cum trebuie ființele umane”

HotNews acum 7 ore
Președintele american Donald Trump l-a acuzat marți pe omologul său rus, Vladimir Putin, că vorbește „prostii” despre Ucraina, spunând că SUA va trimite Kievului mai multe arme ca să se apere, relatează AFP. Declarația liderului american a reflectat

Bolojan: În Justiţie, vârsta medie de pensionare este 48 de ani, pensia medie 5.000 de euro

BusinessMagazin acum 7 ore
Aceste lucruri nu mai pot continua pentru că sunt anormale şi le vom corecta, susţine premierul Ilie Bolojan, care spune că vârsta medie de pensionare în Justiţie este 48 de ani, iar pensia medie de 5.000 de euro.

Bolojan, replică pentru PSD, după ameninţările cu ieşirea de la guvernare: „E ușor să stai pe margine”

Adevarul acum 5 ore
În timp ce PSD sugerează că ar putea părăsi guvernarea, premierul Ilie Bolojan evită disputele publice și le amintește că „este foarte ușor să stai pe margine și să spui cum ar trebui făcut”.

Cine este Dragoș Hotea, consilierul pe probleme externe al premierului Ilie Bolojan

HotNews acum 9 ore
Dragoș Hotea are o experiență de peste 18 ani în domeniul politicii externe și al promovării drepturilor omului, a scris Guvernul în comunicatul prin care a anunțat, marți, că diplomatul va prelua responsabilitățile de consilier al prim-ministrului

Marius Tucă Show începe miercuri, 9 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Gandul acum 6 ore
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Bolojan: Toate companiile de stat vor fi auditate. Cele care se vede cât se poate de clar din analize economice că au pierdere de ani de zile, trebuie pur şi simplu închise sau date în administrare privată

News.ro acum 7 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, că toate companiile mari ale statului vor fi auditate, iar cele care au pierderi de ani de zile vor trebui închise sau date în administrare privată, pentru a nu mai rămâne pradă oamenilor care şi-au bă

Ridicări auto - 9 iulie 2025

Buna ziua Brasov acum o ora
Prin prezenta, Primăria Municipiului Braşov aduce la cunoştinţă publică, faptul că vehiculele cu următoarele caracteristici: - Auto Nr. FN, Marca BMW, Culoare roşu, Proprietar necunoscut, locul unde a fost găsită str. Dimitrie Cantemir nr. 3 -9; - A

BNR menține dobânda cheie la 6,50% pe an. Deciziile Consiliului de administraţie

Ziua Constanta acum 13 ore
Consiliul de Administrație al Băncii Naționale a României a decis, marți, 08 iulie, să mențină rata dobânzii de politică monetară la nivelul de 6,50% pe an, informează banca centrală printr-un comunicat. Rata anuală a inflației s-a menținut în april

Vremea

București
acum

24°
mie.

16°/33°
joi

14°/28°
vin.

17°/29°
sâm.

18°/31°
Iasi
acum

21°
mie.

20°/28°
joi

16°/22°
vin.

13°/24°
sâm.

14°/28°
Constanta
acum

21°
mie.

21°/30°
joi

16°/29°
vin.

18°/24°
sâm.

20°/26°
Cluj-Napoca
acum

17°
mie.

13°/22°
joi

12°/15°
vin.

11°/20°
sâm.

11°/24°
Timisoara
acum

17°
mie.

13°/17°
joi

14°/24°
vin.

14°/25°
sâm.

13°/28°