Fost internaţional de tineret al Statelor Unite ale Americii, Chris Seitz (25 de ani) a uimit pe toată lumea prin gestul său umanitar.
A fost catalogat ca o mare speranţă a fotbalului, însă transferul la FC Dallas a fost un pas înapoi pentru el. Din ianuarie 2010 şi pînă acum a prins doar 5 meciuri, iar clubul a decis să nu-i mai prelungească angajamentul. Seitz şi-a zis că are nevoie de o schimbare şi, într-o zi ca oricare alta, cînd după un antrenament se juca online pe calculator cu alţi trei colegi ai săi, a primit un email. La început l-a ignorat, apoi cînd l-a citit a avut un şoc. Era anunţat că e potrivit pentru un transplant de măduvă! Cum s-a întîmplat asta? În urmă cu 4 ani, Seitz şi colegii săi de la Real Salt Lake, formaţie la care evolua la vremea respectivă, s-au înregistrat ca donatori de măduvă osoasă. A fost un gest de solidaritate faţă de soţia mijlocaşului de la Salt Lake, Andy Williams, care suferea de o formă rară de leucemie. N-a stat mult pe gînduri şi a decis să accepte, deşi habar nu avea cine e persoana care are nevoie de ajutorul său. Şi-a spus că în cel mai popular sport din lumea asta, fotbalul, rolul portarului e cel de salvator. El e cel care trebuie să blocheze adversari cu o paradă, cu o intervenţie, atunci cînd toţi ceilalţi nu mai pot interveni. Aşa se întîmpla şi acum! După 10 zile în care testele de sînge au confirmat că el e cel mai potrivit donator pentru pacientul respectiv, Seitz a mers la preşedintele lui FC Dallas şi l-a anunţat că se retrage din echipă.
Pe 11 septembrie, într-un meci al rezervelor Colorado, Chris a fost titular, iar în minutul 84 a avut o intervenţie salvatoare de excepţie, o intervenţie ce ar putea fi ultima în cariera sa de fotbalist. De ce? A doua zi a luat avionul spre clinica unde urma să aibă loc operaţia şi două zile mai tîrziu a donat măduvă pentru ca un om să supravieţu