Mesajul a fost trimis. Multumesc!

NY TIMES: Premierului Wen Jiabao este MILIARDAR. China CENZUREAZĂ ancheta cotidianului

Publicat in Romania Libera, vineri 26 octombrie 2012 ·

China a cenzurat, vineri, ancheta efectuată de New York Times potrivit căreia familia premierului Wen Jiabao deţine în prezent o avere colosală de cel puţin 2,7 miliarde de dolari, relatează Mediafax.

Pe principalul serviciu de microblogguri al ţării, Sina Weibo, autorităţile blochează orice căutare care include cuvintele cheie "Wen Jiabao" sau "New York Times". Site-ul cotidianului american este, de asemenea, inaccesibil, având în vedere dezvăluirile susceptibile să pună în dificultate Partidul Comunist Chinez.

"Astfel de articole defăimează China şi se supun unor concepţii învechite", a reacţionat vineri un purtător de cuvânt al diplomaţiei chineze, Hong Lei.

În această anchetă, publicată joi, cotidianul aminteşte că mama lui Wen era o simplă învăţătoare în nordul Chinei, iar tatăl lui a crescut porci în timpul campaniei maoiste de muncă forţată la ţară.

În prezent în vârstă de 90 de ani, Yang Zhiyun, mama premierului, "nu numai că a ieşit din sărăcie, ci a devenit în mod incontestabil bogată", scrie New York Times, care citează în special o investiţie, în urmă cu cinci ani, a lui Yang într-o companie chineză de servicii financiare, în valoare de 120 de milioane de dolari.

"În numeroase cazuri, numele rudelor (lui Wen Jaibao) se ascund în spatele mai multor paravane şi vectori de investiţii care implică prieteni, colegi de muncă şi asociaţi", explică publicaţia.

Familia şefului Guvernului deţine interese diverse în bănci, bijuterii, staţiuni turistice, companii de telecomunicaţii şi proiecte de infrastructură, recurgând uneori la entităţi offshore, adaugă cotidianul.

În multe dintre aceste investiţii, unele dintre puternicele companii de stat chineze joacă un rol preponderent. Deciziile lor depind adeseori de agenţii guvernamentale supervizate de Wen Jiabao.

Fratele lui mai mic, care deţine o companie de tratare a deşeur

Articolul in Romania Libera >>

Citeste si top 10 stiri de azi

UPDATE - BEC a înregistrat candidatura lui Victor Ponta la alegerile prezidenţiale

News.ro acum 2 ore
Biroul Electoral Central (BEC) a anunţat, vineri seară, că a decis să înregistreze candidatura ca independent a lui Victor Ponta la alegerile prezidenţiale. Biroul Electoral Central a adoptat, în şedinţa de vineri, o decizie privind înregistrarea ca

BEC sesizează organele de urmărire penală și CNA după amenințările primite de membrii săi

Ziua Constanta acum 3 ore
Biroul Electoral Central (BEC) pentru alegerile prezidențiale din 2025 transmite că, în cadrul ședinței din 14 martie 2025, a fost luată în unanimitate decizia de a sesiza organele de urmărire penală și Consiliul Național al Audiovizualului, în urma

Serbia: Mii de persoane se strâng în Belgrad pentru un miting major care pune la încercare guvernul populist al lui Vucic

News.ro acum o ora
Mii de oameni s-au adunat în capitala Serbiei, Belgrad, vineri, înaintea unui important miting antiguvernamental, în pofida avertismentelor oficiale cu privire la violenţele planificate şi a propagării populiste a fricii de către guvern cu scopul de

A murit mama lui Dan Petrescu. Avea 91 de ani și mari probleme de sănătate

Gazeta Sporturilor acum 3 ore
CFR Cluj a anunțat decesul mamei antrenorului Dan Petrescu. Florica avea 91 de ani și mari probleme de sănătate.

UPDATE - Incendiu de proporţii la o vopsitorie auto din municipiul Sibiu/ Mai multe maşini, în interior/ 50 de oameni, evacuaţi/ Mesaj RO-Alert din cauza fumului dens/ Incendiul, stins/ Trei autoturisme, două microbuze şi patru motociclete, distruse - FOTO

News.ro acum 2 ore
Un incendiu de proporţii a izbucnit, vineri, la o vopsitorie auto din municipiul Sibiu, în hală fiind mai multe maşini. Pompierii au acţionat cu mai multe echipaje şi au fost trimise şi maşini din judeţele Mureş, Braşov, Vâlcea şi Hunedoara. Hala es

Dani Mocanu, condamnat pentru tentativă de omor!

Ziua Constanta acum 3 ore
Tribunalul Argeș s-a pronunțat astăzi în dosarul în care Dnai Mocanu este acuzat de tentativă de omor A fost condamnat la 5 ani și 9 luni de închisoare pentru tentativă de omor și tulburarea ordinii publice. Minuta instanței În baza art. 396 alin. 1

Gigi Becali și-a dat demisia din AUR!

Ziua Constanta acum 7 ore
Deputatul AUR, Gigi Becali, a anunțat, la Digi24, că și-a dat demisia din partid. Demisia s-a decis după ultimele decizii ale formațiunii politice de a susține doi candidați la alegerile prezidențiale din luna mai. „Să ştergeţi «deputat AUR», că eu

Ce l-a nedumerit pe MM Stoica în Craiova - U Cluj: „Să nu se supere nimeni, dar...”

Gazeta Sporturilor acum o ora
Mihai Stoica, 59 de ani, președintele Consiliului de Administrație de la , a comentat , câștigat de olteni cu 3-0.

Canada „nu va face parte niciodată din Statele Unite", afirmă noul premier, Mark Carney

Adevarul acum o ora
Canada „nu va face parte niciodată din Statele Unite”, a afirmat vineri noul premier canadian Mark Carney, în cadrul primului său discurs oficial într-o ţară tulburată în faţa ameninţărilor lansate de puternicul său vecin american, relatează AFP.

Verdictul tranșant al unei investigații ONU: Rusia a comis crime împotriva umanității în Ucraina

HotNews acum 5 ore
Rusia a comis crime împotriva umanității de tipul torturii și provocării de dispariții forțate în războiul din Ucraina, este concluzia unei investigații realizate de Organizația Națiunilor Unite, potrivit AFP. Crimele au fost comise ca parte dintr-u

Vremea

București
acum

13°
vin.

12°/21°
sâm.

14°/25°
dum.

13°/22°
lun.

3°/13°
Iasi
acum

17°
vin.

13°/21°
sâm.

12°/24°
dum.

4°/11°
lun.

1°/8°
Constanta
acum

12°
vin.

11°/17°
sâm.

12°/21°
dum.

12°/18°
lun.

6°/13°
Cluj-Napoca
acum

12°
vin.

9°/18°
sâm.

10°/21°
dum.

4°/12°
lun.

-2°/6°
Timisoara
acum

17°
vin.

10°/19°
sâm.

13°/21°
dum.

6°/13°
lun.

2°/9°