Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Google lansează noi aparate mobile din gama Nexus pentru a concura mai eficient Apple

Publicat in Romania Libera, luni 29 octombrie 2012 ·

Google a anunţat luni o nouă tabletă şi un nou smartphone, din gama Nexus, folosindu-se de alianţele cu producătorii sud-coreeni de electronice Samsung Electronics şi LG Electronics pentru a concura mai eficient Apple, transmite Bloomberg, potrivit Mediafax.

Noul telefon, dezvoltat cu LG, are un ecran de 4,7 inci şi o cameră foto mai performantă, se arată într-un comunicat al Google.

Tableta, fabricată de Samsung, are un ecran cu rezoluţie mare şi un preţ de 399-499 de dolari, în funcţie de memorie.

Ambele produse fac parte din gama Nexus, care beneficiază de cele mai avansate funcţii ale sistemului de operare Android.

Google s-a extins în domeniul aplicaţiilor şi apratelor mobile pentru a reduce dependenţa de serviciile de căutare pe Internet.

În baza rezultatelor din trimestrul al doilea, Google este pe cale să genereze în acest an venituri de 8 miliarde de dolari din publicitatea destinată aparatelor mobile, a estimat Google pe 18 octombrie.

Android are cea mai mare cotă de piaţă în domeniul sistemelor de operare destinate aparatelor smartphone, dar Google este încă în urma Apple pe piaţa tabletelor.

"Marea problemă a Google este că Android, spre deosebire de smartphone-uri, nu ajunge nicăieri în cazul tabletelor", a declarat Carl Howe, analist la Yankee Group în Boston.

Google a mai adăugat noi funcţii pentru Nexus 7, o tabletă cu sistemul Android cu ecran de 7 inci, lansată în iunie în colaborare cu Asustek Computer din Taiwan.

Compania a realizat performanţe sub cele ale Apple în domeniul tabletelor parţial pentru că Android are mai puţine jocuri care pot şi descărcate, precum şi prea puţine aplicaţii destinate acestor aparate. Multe dintre aplicaţiile pentru tabletele cu sistemul Android sunt doar versiuni extinse ale celor pentru smartphone-uri, a arătat Michael Gart

Articolul in Romania Libera >>

Citeste si top 10 stiri de azi

BEC a validat candidatura lui Victor Ponta

Ziua Constanta acum 50 minute
A fost validată de Biroul Electoral Central candidatura fostului premier Victor Ponta a fost validată de Biroul Electoral Central. Singurele voturi împotriva au fost ale reprezentanților AUR și POT, potrivit stiripesurse.ro. Victor Ponta a declarat

Gigi Becali și-a dat demisia din AUR!

Ziua Constanta acum 4 ore
Deputatul AUR, Gigi Becali, a anunțat, la Digi24, că și-a dat demisia din partid. Demisia s-a decis după ultimele decizii ale formațiunii politice de a susține doi candidați la alegerile prezidențiale din luna mai. „Să ştergeţi «deputat AUR», că eu

John - Ion Banu - Muscel și-a depus candidadura la BEC pentru alegerile prezidențiale (DOCUMENT)

Ziua Constanta acum 3 ore
Biroul Electoral Central pentru alegerea Președintelui României din anul 2025 (BEC) informează că, în data de 14.03.2025, a fost depusă propunerea de candidatură independentă a lui John - Ion Banu - Muscel pentru funcția de Președinte al României. P

BEC sesizează organele de urmărire penală și CNA după amenințările primite de membrii săi

Ziua Constanta acum 23 minute
Biroul Electoral Central (BEC) pentru alegerile prezidențiale din 2025 transmite că, în cadrul ședinței din 14 martie 2025, a fost luată în unanimitate decizia de a sesiza organele de urmărire penală și Consiliul Național al Audiovizualului, în urma

Verdictul tranșant al unei investigații ONU: Rusia a comis crime împotriva umanității în Ucraina

HotNews acum o ora
Rusia a comis crime împotriva umanității de tipul torturii și provocării de dispariții forțate în războiul din Ucraina, este concluzia unei investigații realizate de Organizația Națiunilor Unite, potrivit AFP. Crimele au fost comise ca parte dintr-u

UPDATE - Incendiu de proporţii la o vopsitorie auto din municipiul Sibiu/ Mai multe maşini, în interior/ 50 de oameni, evacuaţi/ Mesaj RO-Alert din cauza fumului dens/ Incendiul, stins - FOTO

News.ro acum 44 minute
Un incendiu de proporţii a izbucnit, vineri, la o vopsitorie auto din municipiul Sibiu, în hală fiind mai multe maşini. Pompierii au acţionat cu mai multe echipaje şi au fost trimise şi maşini din judeţele Mureş, Braşov, Vâlcea şi Hunedoara. Hala es

Șeful NATO consideră că ar trebui restabilite relațiile cu Rusia după războiul din Ucraina

HotNews acum 40 minute
Europa și Statele Unite ar trebui, după ce se încheie luptele în Ucraina, să își normalizeze în cele din urmă relațiile cu Rusia, a declarat secretarul general al NATO, Mark Rutte, potrivit Politico. „Este normal cumva pentru Europa, pas cu pas, dac

UE introduce taxe vamale pentru toate produsele agricole din Rusia și Belarus

Adevarul acum 43 minute
Statele membre ale Uniunii Europene au decis să impună taxe vamale pentru toate produsele agricole și unele îngrășăminte importate din Rusia și Belarus, într-un efort de a reduce veniturile Moscovei.

George Simion se plânge că e ținta sistemului: „Vor să mă elimine din cursă cu înregistrări false”

Adevarul acum o ora
Liderul AUR George Simion a reacționat la acuzațiile privind validitatea semnăturilor strânse pentru depunerea candidaturii, spunând că sunt atacuri pentru a fi eliminat din cursă.

Superliga – Play-Out: Petrolul Ploieşti – FC Botoşani 0-2

News.ro acum o ora
Echipa FC Botoşani a învins vineri, în deplasare, scor 2-0, formaţia ploieşteană Petrolul, în primul meci al play-out-ului din Superligă. Oaspeţii au deschis scorul foarte repede la Botoşani, în minutul 3, prin Mitrov, care a profitat de o pasă greş

Vremea

București
acum

16°
vin.

12°/21°
sâm.

14°/25°
dum.

15°/22°
lun.

3°/14°
Iasi
acum

18°
vin.

13°/21°
sâm.

11°/23°
dum.

5°/10°
lun.

2°/9°
Constanta
acum

13°
vin.

11°/17°
sâm.

12°/21°
dum.

12°/18°
lun.

5°/10°
Cluj-Napoca
acum

13°
vin.

9°/18°
sâm.

10°/22°
dum.

6°/16°
lun.

-1°/7°
Timisoara
acum

17°
vin.

10°/18°
sâm.

12°/20°
dum.

8°/13°
lun.

1°/9°