Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Probleme cu incalzirea la scolile din Timis: 700 de elevi ingheata in clase

Publicat in Opinia Timisoarei, marți 30 octombrie 2012 ·

TIMIS. Aproape 700 de elevi din judetul Timis merg la scoala si ingheata efectiv in clase. 6 scoli din judet nu au incalzire, desi afara sunt 2 grade.

In Timisoara nu sunt probleme cu caldura la scoli, insa in 6 scoli din Timis incalzirea nu functioneaza deloc. Vorbim de doua scoli din Sannicolau Mare, scoala din Denta, cea din Satchinez, cea din Balint si scoala din Birda.

Potrivit inspectorului scolar general adjunct, Francisc Halasz, in 200 de scoli cu personalitate juridica din Timis exista incalzire, insa aproape 700 de elevi stau in frig in alte 6 scoli. La Sannicolau Mare, in aceasta vara s-a desfiintat reteaua de termoficare si la fiecare scoala ar fi trebuit sa fie montate centrale termice.

“Avem 2 cazuri la Sannicolau: la Scoala generala nr. 2 astazi (n.r. marti) se face racordarea. Cladirea principala a Liceului Tehnologic nu este incalzita. Centrala a fost instalata, dar nu a fost aprobata cota de gaz. Mai avem 2 cazuri la unitatile de invatamant incluse in proiecte de reabilitare: scoala din Denta, unde constructorul a ramas in urma – au fost desfiintate cosurile si trebuie sa monteze cazanele, cam intr-o saptamana ar trebui sa se dea drumul la caldura – si scoala din Satchinez, cladirea claselor I-IV, a fost tot montat, dar inca nu s-a dat drumul la caldura”, a declarat Francisc Halasz.

In ceea ce priveste scoala din Balint, acolo se lucreaza la reteaua electrica si nu e curent, asa ca nu functioneaza nici caldura. La scoala din Birda a fost montat cazanul si se asteapta pornirea incalzirii.

In total sunt aproape 700 de copii, elevi de liceu, dar si prichindei din ciclul gimnazial. Mai mult de jumatate din scolile din judetul Timis au stocurile necesare pentru a asigura incalzirea in aceasta iarna.

TIMIS. Aproape 700 de elevi din judetul Timis merg la scoala si ingheata efectiv in clase. 6 scoli din judet nu au incalzi

Articolul in Opinia Timisoarei >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Ilie Bolojan este acuzat de un sindicat că a încasat, în 2007, „71 de salarii medii lunare” ca membru al unui comitet din Eximbank. „Asta alimentează acuzațiile de dublu standard”

HotNews acum 4 ore
Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului susține că Ilie Bolojan, pe vremea când era secretar general al guvernului Tăriceanu, ar fi încasat aproape 74.000 de lei ca indemnizații primite în calitate de membru al Comitetului Intermi

FOTO-VIDEO. Incendiu la AFI Palace Cotroceni. Terasa mall-ului, cuprinsă de flăcări!

Ziua Constanta acum 4 ore
Un incendiu de proporții a izbucnit sâmbătă, 05 iulie, pe terasa mall-ului AFI Palace Cotroceni, situat pe Bulevardul Timișoara, Sector 6. Flăcările deschise și degajările dense de fum, vizibile la nivelul acoperișului de tip terasă, au alertat de u

Ministrul Daniel David vrea reducerea a 900 de posturi de directori de școli și clase cu mai mulți elevi: „Ei nu rămân pe drumuri”

Adevarul acum o ora
Ministrul Educației, Daniel David, a anunțat o serie de măsuri ce vizează restructurarea școlilor din România, cu scopul de a reduce fragmentarea sistemului educațional și de a eficientiza cheltuielile.

Alba: Doi bărbaţi, reţinuţi după ce s-au luat la bătaie pe terasa unui hotel. Au distrus mobilier şi au ameninţat un angajat al unităţii turistice

News.ro acum 25 minute
Doi bărbaţi din Cugir, judeţul Alba, au fost reţinuţi, după ce au făcut scandal pe terasa unui hotel din oraş, bătându-se cu scaunele şi distrugând mobilier. Poliţiştii au anunţat că cei doi vor fi prezentaţi procurorilor, care urmează să decidă dac

FCSB și CFR Cluj luptă pentru Supercupa României. Un meci cu Bet Builder, pe Betano!

Gazeta Sporturilor acum o ora
Ce este Bet Builder? O selecție, cinci pariuri, un singur bilet cu Bet Builder FCSB vs. CFR Cluj Ai și MegaCote MC

Primarul interimar Stelian Bujduveanu: „Primăria Capitalei, prin STB, pune în aplicare un proiect important dedicat persoanelor cu deficienţe de vedere”

Gandul acum o ora
Stelian Bujduveanu, primarul interimar al Municipiului București, a anunțat că începând de sâmbătă – 5 iulie 2025 -, Primăria Capitalei, prin STB, pune în aplicare un proiect important dedicat persoanelor cu deficienţe de vedere. Potrivit informații

Radu Burnete, consilier prezidenţial: Din cei apţi de muncă doar 64% dintre angajaţi lucrează

Ziarul Financiar acum 23 minute
Radu Burnete, consilier prezidenţial, a fost întrebat, la Prima TV, dacă sunt prea mulţi angajaţi în sistemul bugetar, notează gandul.ro. Acesta e prezentat câteva date şi a explicat că avem şi probleme precum evaziunea fiscală şi economia gri. Cons

Primul cod roșu de caniculă. Anunțul de ultimă oră de la meteorologi

HotNews acum 8 ore
Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă dimineață o serie de coduri de caniculă pentru acest weekend. Valul de caniculă va acoperi aproape toată țara până duminică, zi în care va fi valabil și un cod roșu de caniculă în trei județe di

Daniel David: Încercăm să creştem numărul de copii, pentru o unitate şcolară ca să aibă personalitate juridică, de la 300 la 500 / Dacă facem asta, eliberăm în jur de 900 de poziţii de director

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Ministrul Educaţiei, Daniel David, anunţă că una dintre măsurile pe care le susţine şi care va duce la reduceri de cheltuieli este reducerea numărului de unităţi de învăţământ cu personalitate juridi

Scrisoarea de adio a lui Mihai Leu, publicată post-mortem pe rețelele de socializare: „Dacă citiți aceste rânduri, înseamnă că drumul meu pe acest pământ s-a încheiat”

Gazeta Sporturilor acum 5 ore
La o zi după ce Mihai Leu, fostul mare campion al României, a fost înmormântat la Hunedoara, pe pagina sa de socializare a fost publicată post-mortem o scrisoare pentru fanii lui. A contat enorm și înseamnă că drumul meu pe acest pământ a contat. Aț

Vremea

București
acum

32°
sâm.

20°/32°
dum.

19°/36°
lun.

23°/38°
mar.

22°/38°
Iasi
acum

28°
sâm.

17°/28°
dum.

21°/34°
lun.

19°/38°
mar.

19°/38°
Constanta
acum

28°
sâm.

20°/30°
dum.

19°/28°
lun.

22°/27°
mar.

21°/27°
Cluj-Napoca
acum

31°
sâm.

14°/31°
dum.

19°/33°
lun.

18°/37°
mar.

18°/35°
Timisoara
acum

32°
sâm.

16°/32°
dum.

20°/39°
lun.

20°/40°
mar.

18°/39°