Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Franţa acordă companiilor deduceri de taxe de 20 miliarde de euro pentru creşterea competitivităţii

Publicat in Gandul, marți 6 noiembrie 2012 ·

Franţa a anunţat, marţi, deduceri de taxe în valoare de 20 de miliarde de euro, care vor permite companiilor să scadă costurile cu forţa de muncă, în încercarea de a restabili competitivitatea industriei ţării, potrivit cotidianului Wall Street Journal.

Deficitul produs în finanţele publice de această măsură va fi finanţat în mod egal prin majorarea TVA şi reduceri de cheltuieli, a declarat premierul francez, Jean-Marc Ayrault.

"Guvernul a luat notă de gravitatea situaţiei. Franţa are nevoie de un nou model (...) care să o aşeze din nou în centrul economiei mondiale", a spus Ayrault, după o şedinţă de guvern, în timpul căreia miniştrii au discutat un raport despre modurile în care poate fi îmbunătăţită competitivitatea.

Decizia guvernului urmează prezentării luni a unui raport coordonat de Louis Gallois, fost director general al grupului EADS. Raportul a cerut reduceri de 30 de miliarde de euro la taxele plătite pentru angajaţi.

Potrivit premierului, deducerile de taxe în valoare de 20 de miliarde de euro vor fi finanţate, parţial, prin majorarea TVA. Astfel, rata maximă a TVA va avansa de la 19,6% la 20%, cea intermediară de la 7% la 10%, iar cea minimă de la 5% la 5,5%.

De asemenea, guvernul intenţionează să reducă cheltuielile publice cu 10 miliarde de euro în 2014 şi 2015, iar din 2016 va introduce noi taxe de mediu care ar urma să genereze circa 3 miliarde de euro anual, a afirmat Ayrault.

Companiile franceze vor beneficia de deduceri de taxe de 10 miliarde de euro anul următor, cu alte câte 5 miliarde de euro în 2014 şi 2015. Sprijinul va fi legat de păstrarea şi extinderea numărului de angajaţi.

Franţa a anunţat, marţi, deduceri de taxe în valoare de 20 de miliarde de euro, care vor permite companiilor să scadă costurile cu forţa de muncă, în încercarea de a restabili competitivitatea industriei ţării, potrivit c

Articolul in Gandul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Sorin Grindeanu acuză „USR că plagiază fără rușine amendamentele PSD și se mai și laudă cu asta”. Ce a spus despre reducerea subvenției pentru partide

HotNews acum 7 ore
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, i-a acuzat pe cei din USR că au „pornit pe calea plagiatului” și susține că „parlamentarii social-democrați sunt cei care au propus, de fapt, reducerea cu 40% a subvenției alocate partidelor politice”.

Bolojan: Reforma pensiilor speciale va fi în al doilea pachet de măsuri, pe care îl vom prezenta până la finalul lunii iulie

G4Media acum 9 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni seara, la Antena 1, că reforma pensiilor speciale va fi cuprinsă în al doilea pachet de măsuri, pe care Guvernu îl va prezenta până la finalul lunii iulie. Urm

Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit, demis de Vladimir Putin, a fost găsit împușcat

Ziua Constanta acum 10 ore
Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit s-a sinucis prin împușcare, anunță luni publicația Izvestia, preluată de Reuters, citată de Agerpres. Președintele rus Vladimir Putin îl destituise luni pe Starovoit printr-un decret, la puțin p

Ursula von der Leyen, despre moțiunea de cenzură împotriva sa: „O tactică din cel mai vechi manual al extremiștilor”

HotNews acum 9 ore
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a calificat luni moțiunea de cenzură depusă împotriva sa drept o încercare „preluată direct din cel mai vechi manual al extremiștilor”, potrivit AFP. Moțiunea de cenzură va fi dezbătută luni și vot

„Nu vrem un împărat”. Reacțiile țărilor din BRICS în fața amenințărilor lui Donald Trump

HotNews acum 6 ore
Națiunile în curs de dezvoltare care au fost prezente la summitul BRICS, luni, la Rio de Janeiro, au respins acuzația lui Donald Trump cum că ar fi „antiamericane”, iar președintele brazilian a declarat că lumea nu are nevoie de un „împărat”, când a

Trump anunță tarife de 25% pentru Japonia și Coreea de Sud. Avertismente transmise prin scrisori oficiale

HotNews acum 7 ore
Președintele Donald Trump a anunțat luni că Statele Unite vor impune o taxă vamală de 25% pentru importurile din Japonia și Coreea de Sud, începând cu 1 august. Liderul de la Casa Albă a prezentat astfel primele două scrisori adresate partenerilor c

Marius Tucă Show începe marți, 8 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: Liviu Dragnea

Cancan acum 7 ore
Invitatul zilei este Liviu Dragnea, fost lider al PSD. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Ilie Bolojan explică de ce mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii cu pensii mai mari de 3.000 de lei trebuie să achite contribuţii la sănătate: Nu mai putem fi o ţară de excepţii, pentru că nu ne mai putem permite

News.ro acum 7 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni seară, că era necesară creşterea numărului de persoane care contribuie la fondul de asigurări de sănătate, de aceea s-a găsit soluţia de a plăti mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii

George Simion face sondaj pe Facebook după ce a anunțat o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan: „Dacă pică, vreți să mai atacăm la CCR măsurile fiscale?”

HotNews acum 6 ore
Liderul AUR, George Simion, a lansat luni seară un sondaj pe Facebook, după ce partidul său a anunțat că va depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, care și-a angajat astăzi răspunderea pentru pachetul fiscal. Simion

Șoc în politica franceză: un deputat proeminent de dreapta s-a sinucis

Adevarul acum 6 ore
Un om politic de dreapta, cunoscut pentru verticalitatea și convingerile sale, a fost găsit spânzurat în locuința sa din Anet. Clasa politică franceză este în doliu.

Vremea

București
acum

24°
mar.

24°/38°
mie.

18°/35°
joi

14°/29°
vin.

16°/29°
Iasi
acum

24°
mar.

24°/40°
mie.

18°/32°
joi

16°/24°
vin.

15°/24°
Constanta
acum

19°
mar.

19°/31°
mie.

22°/27°
joi

17°/28°
vin.

18°/26°
Cluj-Napoca
acum

18°
mar.

18°/36°
mie.

14°/23°
joi

13°/14°
vin.

13°/16°
Timisoara
acum

17°
mar.

10°/34°
mie.

14°/21°
joi

11°/20°
vin.

14°/24°