Scandal cât casa în curtea Liceului de Artă „Marin Sorescu“ din Craiova. O persoană a devenit proprietară pe o porţiune de teren din curtea școlii şi a deschis şantier pentru o nouă construcţie chiar la jumătate de metru de clădirea unde fac practică elevii. Conducerea unităţii a cerut ajutorul primăriei, care a dispus sistarea lucrărilor prin Poliția Locală şi a contestat autorizaţia în instanţă. Ieri însă, muncitorii au revenit pe şantier.
Conflictul a început în urmă cu două săptămâni, când managerul Liceului „Marin Sorescu“ s-a trezit cu buldozerul în curte, după ce acesta dărâmase mai întâi o bucată din gardul care împrejmuiește clădirea. Proprietarul terenului din curtea școlii, David Sărdaru, dorește să construiască lângă corpul principal al şcolii unde fac practică elevii un spațiu comercial cu două etaje. Cum a reușit Sărdaru să obțină autorizație de construire de la primărie pentru o astfel de construcție care impietează procesul de învățare al elevilor rămâne un mister. Cert este că, sesizată de conducerea liceului, Poliția Locală a dispus oprirea lucrărilor. Totodată, Primăria Craiova a contestat autorizaţia în instanţă, care a şi suspendat-o până la soluţionarea cazului. Proprietarul îşi continuă însă proiectul cu toate dispoziţiile date. Ieri, a revenit în forţă pe şantier şi, pe lângă săpăturile din curtea unităţii, a dat la o parte toate pavelele de pe partea pietonală. Managerul liceului a sesizat din nou autorităţile, care au dat ordin să se sisteze toate lucrările. Potrivit reprezentanţilor IPJ Dolj, a fost sesizată şi poliţia, care i-a deschis proprietarului dosar de cercetare penală pentru comiterea infracţiunii de ameninţare.
Cum s-a ajuns aici
Cum a ajuns David Sărdaru proprietarul unui teren din curtea liceului? Simplu. L-a cumpărat de la Octavia Aniela Braun, care, la rândul ei, l-a obținut prin retrocedare de