Curiozitatea m-a făcut să sun un fost elev, profesor și el , la Tg. Jiu, să văd ce năstrușnicii face Dan Diaconescu pe acolo.
Am fost surprins câte informații am primit. Fostul meu elev nu face politică și nici nu este amestecat în jocuri locale. Mi s-a părut că nici nu speră. Când m-am mirat cum știe atâtea și cu atâtea amănunte mi-a spus că tot orașul vorbește numai despre asta. Oriunde te duci Dan Diaconescu este subiectul principal.
Duminică la prânz DD a participat la înmormântarea celor trei tineri morţi în accidentul de la Drăguţeşti(prietena şoferului, decedată şi ea va fi sau a fost condusă pe ultimul drum în localitatea natală Gornovița). Această dramă a zguduit întreg oraşul mai cu seamă că tinerii copilăriseră împreună în acelaşi bloc, în zona 9 Mai.Iar șoferul, singurul care scăpase și era internat la spital, la Craiova a murit și el duminică.
DD a făcut scandal joi la un miting al muncitorilor de la Rostramo, o întreprindere care a dat faliment. El a avut conflicte cu jandarmii, a ţinut cuvântări şi a făcut promisiuni pentru o viaţă mai bună. O vreme DD s-a cazat la Casa Danielescu, un hotel de lux, unde a stat şi Nicholas Cage, în timpul unor filmări la Tg.Jiu. El este foarte suspicios și nici măcar apropiații nu știu cu siguranță dacă mai stă acolo.Sediul de campanie este pe strada Siret , la km.O al oraşului. Studioul OTV este pe Eroilor, strada care merge la Gară, dar conform informaţiilor sediul acestuia se schimbă aproape zilnic. Diaconescu vizitează oraşul in zonele cele mai sărace: fabrici şi combinate inchise( Rostramo SA-prelucrarea lemnului). El face şi emisiuni TV, pe postul său, despre falimentarea Grimex şi Rostramo, unităţi economice reprezentative, odată, pentru zonă.
Poliţia locală il urmăreşte continuu. Comandantul politiei- Viorel CARAGEA este bănuit de a fi în relaţi foarte bune cu conducăt