Mesajul a fost trimis. Multumesc!

The Sun: Valul de imigranti din Romania ameninta sa scufunde Marea Britanie

Publicat in Ziare.com, duminică 11 noiembrie 2012 ·

Valul de imigranti din Romania si Bulgaria ameninta sa scufunde Marea Britanie si sa inunde piata locurilor de munca, titreaza, duminica, cotidianul The Sun.

O lege care va intra in vigoare incepand cu anul 2014 va permite ca mai mult de 29 de milioane de persoane din aceste doua tari sa isi caute un loc de munca in Regatul Unit.

The Sun scrie ca sute de imigranti lucreaza, insa, ilegal in aceasta tara.

Parafeni Vasile, din Romania, in varsta de 36 de ani, castiga 130 lire sterline pe zi. El sustine ca peste doi ani, toti prietenii lui vor veni in Marea Britanie. "De ce nu?", se intreaba barbatul, care face parte dintr-un grup ce asteapta sa fie luat cu masina dintr-o parcare si sa fie transportat pe un santier din Tottenham.

Nicholas Aorgh, tot din Romania a declarat, pentru The Sun, ca acasa castiga 200 de lire pe luna, in timp ce in Marea Britanie primeste 250 de lire pe saptamana.

"Deja ne merge mai bine, asa ca atunci cand vom obtine numarul de asigurari sociale, ii vom aduce pe toti aici", a mai spus barbatul.

Fara acest document, e imposibil sa fii angajat cu contract de munca, sa platesti taxe sau sa ai parte de beneficii in statul englez.

In prezent, romanii si bulgarii care doresc sa ajunga in Marea Britanie pot obtine numarul de asigurari sociale doar daca vin pentru un job sigur, inca din prima zi, mai noteaza The Sun.

Insa Guvernul a ridicat aceasta restrictie incepand cu 1 ianuarie 2014.

In Marea Britanie ajung aproximativ 200.000 de imigranti pe an, din care 40.000 de persoane sunt din Romania si Bulgaria.

Guvernantii englezi sustin ca aceasta lege nu va afecta prea mult piata muncii, pentru ca ii va ajuta in special pe imigrantii care sunt deja stabiliti acolo, care se pot anagaja in mod legal mai usor.

Insa, potrivit The

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Nicușor Dan, primele declarații despre numirea făcută la CCR. De ce l-a ales pe Dacian Cosmin Dragoș

HotNews acum 10 ore
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că prin decizia de a-l nominaliza pe Dacian Cosmin Dragoș în funcția de judecător al Curții Constituționale a României (CCR) a dorit să își reafirme „angajamentul față de buna funcționare a autorităților p

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu omogul său ucrainean Denys Shmyhal

Mediafax acum 4 ore
Premierul Ilie Bolojan a avut marți seara discuții cu omologul său ucrainea Denys Shmyhal despre război și despre efectele regionale ale acestuia, dar și despre drepturile minorității române din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei do

Trump îl acuză pe Putin că vorbește „prostii” și ia în calcul noi sancțiuni. „Nu tratează cum trebuie ființele umane”

HotNews acum 5 ore
Președintele american Donald Trump l-a acuzat marți pe omologul său rus, Vladimir Putin, că vorbește „prostii” despre Ucraina, spunând că SUA va trimite Kievului mai multe arme ca să se apere, relatează AFP. Declarația liderului american a reflectat

Bolojan: În Justiţie, vârsta medie de pensionare este 48 de ani, pensia medie 5.000 de euro

BusinessMagazin acum 6 ore
Aceste lucruri nu mai pot continua pentru că sunt anormale şi le vom corecta, susţine premierul Ilie Bolojan, care spune că vârsta medie de pensionare în Justiţie este 48 de ani, iar pensia medie de 5.000 de euro.

Bolojan, replică pentru PSD, după ameninţările cu ieşirea de la guvernare: „E ușor să stai pe margine”

Adevarul acum 4 ore
În timp ce PSD sugerează că ar putea părăsi guvernarea, premierul Ilie Bolojan evită disputele publice și le amintește că „este foarte ușor să stai pe margine și să spui cum ar trebui făcut”.

Bolojan: Toate companiile de stat vor fi auditate. Cele care se vede cât se poate de clar din analize economice că au pierdere de ani de zile, trebuie pur şi simplu închise sau date în administrare privată

News.ro acum 6 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, că toate companiile mari ale statului vor fi auditate, iar cele care au pierderi de ani de zile vor trebui închise sau date în administrare privată, pentru a nu mai rămâne pradă oamenilor care şi-au bă

Cine este Dragoș Hotea, consilierul pe probleme externe al premierului Ilie Bolojan

HotNews acum 8 ore
Dragoș Hotea are o experiență de peste 18 ani în domeniul politicii externe și al promovării drepturilor omului, a scris Guvernul în comunicatul prin care a anunțat, marți, că diplomatul va prelua responsabilitățile de consilier al prim-ministrului

Marius Tucă Show începe miercuri, 9 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Gandul acum 5 ore
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Ridicări auto - 9 iulie 2025

Buna ziua Brasov acum 24 minute
Prin prezenta, Primăria Municipiului Braşov aduce la cunoştinţă publică, faptul că vehiculele cu următoarele caracteristici: - Auto Nr. FN, Marca BMW, Culoare roşu, Proprietar necunoscut, locul unde a fost găsită str. Dimitrie Cantemir nr. 3 -9; - A

BNR menține dobânda cheie la 6,50% pe an. Deciziile Consiliului de administraţie

Ziua Constanta acum 12 ore
Consiliul de Administrație al Băncii Naționale a României a decis, marți, 08 iulie, să mențină rata dobânzii de politică monetară la nivelul de 6,50% pe an, informează banca centrală printr-un comunicat. Rata anuală a inflației s-a menținut în april

Vremea

București
acum

24°
mie.

16°/33°
joi

14°/28°
vin.

16°/29°
sâm.

18°/32°
Iasi
acum

22°
mie.

17°/31°
joi

15°/22°
vin.

13°/26°
sâm.

14°/29°
Constanta
acum

21°
mie.

21°/30°
joi

16°/28°
vin.

18°/24°
sâm.

20°/27°
Cluj-Napoca
acum

18°
mie.

13°/23°
joi

13°/18°
vin.

13°/20°
sâm.

11°/24°
Timisoara
acum

17°
mie.

11°/18°
joi

14°/26°
vin.

13°/25°
sâm.

13°/30°