Autoritățile din Timiș nu mai știu cum să gestioneze absenteismul școlar care a atins cote alarmante. Degeaba părinții elevilor sunt informați de absențele copiilor care au ajuns să fie adunați din baruri cu poliția. Chiar dacă li se scade nota la purtare, elevii tot nu vor să stea prea mult pe la școală. Conducerea InspectoratuluI Școlar Timiș a luat săptămâna aceasta o măsură disperată: elevilor care chiulesc li se taie alocația.
RAZIE: O dată pe lună chiulangiii din Timiș sunt căutați cu poliția prin localuri
Sursa: Adi Pîclișan
SANCȚIONAȚI: Peste 250 de elevi care preferă să stea în baruri în loc să învețe, au rămas fără alocații
Sursa: Adi Pîclișan
Peste 250 de copii, mai ales din Timișoara, nu mai primesc alocația suplimentară de la stat sau primesc numai jumătate din ea, din cauza absențelor.
Ei au fost „taxați” de Inspectoratul Școlar pentru chiul. Potrivit șefului instituției, unui număr de 175 de elevi cărora le-a fost suspendată alocația suplimentară, iar altor 81 le-a fost diminuată. „Vorbim despre suspendarea alocației suplimentare. Valoarea acesteia este de 30 de lei pentru un copil. Este vorba despre acele familii sărace, beneficiare de un venit minim garantat. Banii îi încasează părinții, sperăm că astfel să îi forțeze pe elevi să nu mai lipsească nemotivat”, a declarat inspectorul general școlar Cornel Petroman.
Cei vizați sunt mai ales din Timișoara și din orașele județului și au cumulat între 10 și 20 de absențe nemotivate, de la începutul anului școlar.
Elevii chiulangii pot fi pârâți la 112
Elevii din Timiş nu mai au nicio tragere de inimă spre învăţătură, astfel că, pentru a preîntâmpina chiulul în masă, autorităţile au apelat la forţele de ordine încă din 2009. Încă de atunci Poliţia Locală a primit sarcină să patruleze în jurul școlilor, ca să prindă chiulangi