Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Un roman despre un viol, recompensat cu National Book Award

Publicat in Adevarul, joi 15 noiembrie 2012 ·

Povestea unei femei care a fost violată într-o comunitate amerindiană şi un roman despre viaţa săracilor din India, marcată de corupţia guvernului din această ţară, s-au numărat printre cărţile câştigătoare la cea de-a 63-a ediţie a National Book Awards, care a avut loc miercuri, la New York.

Potrivit Agenţiei Reuters, citată de Mediafax, scriitoarea Louise Erdrich a fost recompensată cu National Book Award pe 2012 la categoria "ficţiune" pentru romanul ei "The Round House", ce prezintă povestea unei femei care a fost violată într-o comunitate amerindiană.

La această categorie au concurat câţiva autori renumiţi, precum Junot Diaz şi Dave Eggers, dar şi Ben Fountain şi scriitorul debutant Kevin Powers.

Jurnalista Katherine Boo, premiată cu Pulitzer în anul 2000, a câştigat premiul National Book pe 2012 la secţiunea "non-ficţiune" cu romanul ei de debut, "Behind the Beautiful Forevers: Life, Death, and Hope in a Mumbai Undercity", o cronică a vieţii persoanelor sărace din India, marcată de corupţia guvernamentală.

Katherine Boo, fost editor la Washington Post şi jurnalist la publicaţia The New Yorker, a trăit între noiembrie 2007 şi martie 2011 într-o mahala din Mumbai, pentru a experimenta viaţa contemporană a săracilor din India.

David Ferry s-a impus la categoria "poezie" cu volumul său intitulat "Bewilderment", iar William Alexander a câştigat premiul National Book la categoria "literatură pentru tineri", cu volumul "Goblin Secrets".

Romancierul Elmore Leonard şi jurnalistul Arthur O. Sulzberger Jr., publisher la New York Times, au fost recompensaţi cu premiul National Book pentru întreaga carieră.

Fundaţia National Book, care acordă aceste premii literare, considerate cele mai importante din literatura americană, a nominalizat câte cinci scriitori la fiecare dintre cele patru categorii: "ficţiune", "non-ficţiune", "poezie"

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

MApN: Atac cu drone în apropierea frontierei Ucrainei cu România

Mediafax acum o ora
Potrivit Ministerului Apărării, forţele Federaţiei Ruse au executat, în noaptea de duminică spre luni, o nouă serie de atacuri cu vehicule aeriene fără pilot asupra unor obiective civile şi de infrastructură portuară din Ucraina, în proximitatea fro

Moțiunea de cenzură contra Guvernului Ciolacu va fi depusă luni la Parlament

HotNews acum o ora
Moţiunea de cenzură intitulată „Premierul NORDIS trebuie să plece!” anunţată de AUR în urmă cu o săptămână şi semnată de 125 de parlamentari AUR şi S.O.S. urmează să fie depusă, luni, la Parlament, transmite Agerpres. Parlamentarii USR şi POT au fos

Premierul britanic, pregătit să trimită trupe pe teren în Ucraina pentru a proteja pacea

Mediafax acum o ora
Înainte de a participa luni la un summit de urgenţă cu liderii europeni la Paris, Keir Starmer a declarat că Regatul Unit este pregătit să contribuie la garantarea securităţii Ucrainei prin „trimiterea trupelor noastre pe teren, dacă este necesar”.

Zelenski s-a deplasat în Emiratele Arabe Unite, în contextul existenţei perspectivei unor negocieri de pace / Mai devreme, liderul ucrainean avertiza: "Credem că Putin va declara război NATO" - VIDEO

News.ro acum 2 ore
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski s-a deplasat în Emiratele Arabe Unite duminică seară, în contextul intensificării perspectivei unor posibile negocieri care să pună capăt războiului Moscovei împotriva Ucrainei, relatează AP. Preşedintele am

Prefectul de Buzău, despre lipsa de intervenţie a utilajelor de deszăpezire pe drumurile din judeţ: „Probabil au considerat că ninge prea frumos ca să mai deranjeze zăpada!”

News.ro acum 7 ore
Prefectul de Buzău, Daniel Ţiclea, a ieşit în teren duminică seară, pentru a vedea cum acţionează firmele responsabile cu deszăpezirea drumurilor naţionale şi judeţene, dat fiind că în zonă ninge de ore bune. Acesta a constatat o serie de deficienţe

Horoscop 17 februarie 2025. ZODIA care se va afla în mijlocul unui conflict

Cancan acum 13 ore
Horoscopul zilei de luni, 17 februarie 2025. Vezi care sunt previziunile astrale pentru fiecare zodie și ascendent în parte. Este mai importantă starea ta interioară decât ce plănuiesc alții, indiferent cine sunt aceia. Vei avea posibilitatea, la mo

Marcel Ciolacu anunţă că de săptămâna viitoare Cazinoul din Constanţa va fi deschis publicului: „Mă bucur imens că încă un obiectiv pe care l-am început când eram vicepremier acum îl finalizez când sunt prim-ministru” VIDEO

News.ro acum 12 ore
Premierul Marcel Ciolacu anunţă că săptămâna viitoare se termină, după cinci ani, refacerea Cazinoului din Constanţa, iar „superba clădire” va putea fi vizitată în sfârşit de către public. Anunţul a fost făcut chiar de Ciolacu, care a postat pe TikT

Prognoza meteo luni, 17 februarie. Sunt anunțate ninsori în mai multe zone din țară

Adevarul acum o ora
Vremea va fi în continuare rece în toată țară și va ninge în mai multe zone, astfel încât se va depune un strat gros de zăpadă, a anunțat Agenția Națională de Meteorologie.

SuperLiga: FCSB a urcat pe primul loc, după victoria cu Gloria Buzău

HotNews acum 9 ore
FCSB s-a impus pe terenul echipei Gloria Buzău, scor 2-0, într-o partidă disputată în etapa cu numărul 27 din SuperLiga. Din cauza ninsorii abundente, startul partidei din Crâng a fost amânat, însă meciul a început cu 15 minute mai târziu decât era

Vreme rece și ninsori în București. Strat de zăpadă de 12 centimetri. Meteorologii au emis o nouă prognoză specială pentru Capitală

HotNews acum 10 ore
Meteorologii au emis, duminică seară, o nouă prognoză specială pentru Bucureşti, avertizând că până miercuri dimineaţă vremea va fi rece, va ninge, iar stratul de zăpadă depus va atinge 12 centimetri grosime. Potrivit Administraţiei Naţionale de Met

Vremea

București
acum

-4°
lun.

-4°/-1°
mar.

-3°/-0°
mie.

-7°/-0°
joi

-8°/-1°
Iasi
acum

-10°
lun.

-10°/1°
mar.

-5°/2°
mie.

-4°/2°
joi

-4°/1°
Constanta
acum

-3°
lun.

-3°/2°
mar.

1°/3°
mie.

1°/2°
joi

-1°/3°
Cluj-Napoca
acum

-10°
lun.

-10°/1°
mar.

-4°/0°
mie.

-5°/1°
joi

-5°/2°
Timisoara
acum

-3°
lun.

-3°/3°
mar.

-3°/3°
mie.

-4°/3°
joi

-3°/4°