Acţiunile tranzacţionate la bursele europene au scăzut ieri, după ce preşedintele SUA, Barack Obama, a declarat că la începutul lui 2013 ar trebui să se încheie "era Bush" a reducerilor de taxe pentru cei bogaţi. În plus, cursul negativ a fost determinat de anunţul potivit căruia zona euro a intrat în recesiune.
Titlurile "Hennes & Mauritz" AB, al doilea retailer de îmbrăcăminte din Europa, au pierdut 3,3%, ajungând la 212,30 coroane suedeze. Compania a informat că vânzările sale au scăzut cu 5% luna trecută.
Acţiunile "Air France-KLM Group", cea mai mare companie aeriană din Europa, au consemnat un declin de 7,8%, la 6,60 euro. Societatea va finaliza achiziţia a 25 de avioane Airbus SAS A350 abia în primul semestru din 2013 din cauza amânării unui contract.
Titlurile "Lloyds Banking Group" Plc, cel mai mare creditor ipotecar britanic, au scăzut cu 1,2%, la 45,79 pence. Băncile internaţionale care operează la Londra au fost avertizate de către autoritatea britanică de reglementare a acestui domeniu (FSA) că bonusurile ce vor fi acordate în 2012 angajaţilor trebuie să reflecte scandalurile de manipulare a pieţei şi de inducere în eroare a clienţilor, care au afectat sectorul financiar în ultimele 12 luni.
Acţiunile companiei finlandeze "Nokia" Corp. s-au depreciat cu 1,4%, la 2,13 euro. Societatea a coborât în trimestrul al treilea, la nivel mondial, pe locul al şaptelea pe piaţa telefoanelor inteligente, dominată de "Apple" Inc. şi "Samsung Electronics" Co. "Nokia" a vândut 7,2 milioane de telefoane inteligente în perioada menţionată, adică 4,3% din cele 169,2 milioane de aparate smartphone livrate la nivel mondial, conform "Gartner" Inc.
Acţiunile companiei olandeze de telefonie "Royal KPN" NV au coborât cu 3,4%, la 4,42 euro. KPN a decis să-şi vândă reţeaua germană de turnuri de difuzare a programelor destinate telefoniei mobile către