În perioada de dinaintea sărbătorilor de iarnă, medicii vor asigura permanența la cabinetele medicale, în centre speciale și la sediul Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Prahova (DSVSA) pentru efectuarea examenelor trichineloscopice.
Inspectorii DSVSA Prahova vor începe cu câteva săptămâni înainte de Sărbători verificările și controalele în unități de producere, prelucrare și comercializare a produselor alimentare de origine animală și non-animală.
Principala preocupare în această perioadă, caracterizată de un consum mai mare de carne de porc este prevenirea apariției toxiinfecțiilor alimentare și îmbolnăvirea persoanelor care consumă carne și produse din carne de porc care nu au fost examinate sanitar veterinar pentru depistarea trichinelozei.
De aceea, la sediul DSVSA Prahova și circumscrițiile sanitare din județ va fi asigurată permanența, zilnic, între orele 08.00-18.00, inclusiv sâmbătă și duminica, începând cu data de 10 decembrie, pentru efectuarea examenelor trichineloscopice la porcii sacrificați în gospodărie și confirmarea cazurilor pozitive la Laboratorul Sanitar Veterinar Prahova.
De asemenea, DSVSA Prahova are asigurată zilnic permanența pentru preluarea telefonică a sesizărilor și reclamațiilor consumatorilor la telefonul 0244.571.751.
Centre pentru efectuarea examenelor trichineloscopice în Prahova:
-17 centre în orașele județului (câte 1 în fiecare oraș, câte 2 în Mizil și Câmpina și 3 centre în Ploiești
-30 centre în comunele județului organizate la sediul cabinetelor sanitare de asistență.
Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!