Mesajul a fost trimis. Multumesc!

REPLICI folosite de femei şi bărbaţi la DESPĂRŢIRE

Publicat in Ora de Iasi, sâmbătă 17 noiembrie 2012 ·

Un sondaj realizat de un site american de întâlniri evidenţiază modalităţile prin care femeile şi bărbaţii abordează momentul despărţirii de partener, rezultatele arătând diferenţe mari între cele două sexe cu privire la felul în care aleg să termine relaţia, precum şi motivele pe care le invocă pentru această decizie.

Site-ul SeekingArrangement.com a întrebat 1.000 dintre femeile şi bărbaţii înregistraţi pe platforma lor de ce şi cum şi-ar părăsi partenerul, scrie Daily Mail.

Potrivit sondajului, femeile sunt mult mai preocupate ca despărţirea de un bărbat să fie făcută cu delicateţe şi încearcă să îmblânzească lovitura oferind motive emoţionale pentru separare.

Astfel, cea mai populară replică folosită de femei în momentul încheierii unei relaţii este: “Nu sunt pregătită pentru angajament”, urmată de “Relaţia asta merge prea repede pentru mine”.

Din rezultatele sondajului reiese că banii şi puterea de câştig a partenerului sunt mult mai importante pentru femei decât pentru bărbaţi. “Nu câştigi suficient” se află pe lista femeilor ca fiind al treilea cel mai important motiv, în timp ce în topul bărbaţilor nu apare deloc.

Pentru aceştia, sexul nesatisfăcător şi lipsa de compatibilitate fizică sunt de departe mai importante ca factor decisiv în funcţionarea unei relaţii.

Al treilea cel mai popular motiv pentru bărbaţi este încetarea atracţiei faţă de partener, urmată de: “Am pierdut scânteia aia sexuală”.

Sondajul mai arată că ambele sexe preferă să încheie relaţia faţă în faţă, deşi folosesc din ce în ce mai mult mailul şi mesajele pe telefon pentru a-i spune partenerului că s-a terminat.

Din punct de vedere statistic, mai mult de jumătate din femei (52 la sută) s-ar întâlni cu perechea pentru a-i spune că vor să încheie relaţia, în timp ce bărbaţii ar face acest lucru doar în proporţie de 43 la sută.

Citeste mai mul

Articolul in Ora de Iasi >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Nicușor Dan, mesaj în miez de noapte pentru Papa Leon al XIV-lea. Ce au în comun cei doi

HotNews acum 4 ore
Primarul Capitalei, Nicușor Dan, candidatul independent calificat în turul al doilea al alegerilor prezidențiale din România, a reacționat în noaptea de joi spre vineri, după dezbaterea electorală de la Euronews cu contracandidatul său, la alegerea

George Simion vrea Guvern de uniune națională. Nicușor Dan: Îl doresc pe Bolojan

Gandul acum 5 ore
George Simion spune că își dorește un guvern de largă majoritate care să asigure depășirea crizelor, iar Nicușor Dan susține că își dorește un guvern susținut de cele patru partide pro-occidentale, plus minorități, condus de Ilie Bolojan. Afirmațiil

🚨 Prima DEZBATERE prezidențială George Simion – Nicușor Dan / Simon: Președintele României trebuia să fie ALTCINEVA

Gandul acum 8 ore
Actualizări „Donald Trump nu apreciază SLUGĂRNICIA” / „Meloni e apreciată” Simion: Mamele să nu-și trimită copiii la război / Dan: Dacă vrei pace, trebuie să fii pregătit pentru război Simion: „Ucraina are nevoie de noi, nu noi de Ucraina” Dan: Îmi

ONG-ul care a sesizat abuzurile din „azilele groazei”, trei întrebări pentru George Simion și Nicușor Dan

HotNews acum 11 ore
Centrul de Resurse Juridice le cere candidaților la prezidențiale, Nicușor Dan și George Simion, să participe la o dezbatere cu societatea civilă și să își arate public angajamentul față de respectarea drepturilor persoanelor cu dizabilități. Organi

George Simion: Îl respect pe președintele FIDESZ și premierul Ungariei Viktor Orban, multe din politicile sale nu toate vor fi politică de stat și în România

G4Media acum 8 ore
În cadrul primei dezbateri televizate de la Euronews România, candidații turului doi al alegerilor prezidențiale au fost chestionați despre felul în care se raportează la minoritatea maghiară din România. Susține G4Media. Click AICI pentru a redirec

Simion, întrebat despre casele la 35.000 de euro: Ca şi dusul la coafor al lui Nicuşor Dan

BusinessMagazin acum 8 ore
George Simion a spus despre casele la 35.000 de euro cu care s-a lăudat în campanie că sunt ca şi dusul la coafor al lui Nicuşor Dan, respectiv „campanie”. Replicile dintre cei doi candidaţi au continuat: Când eu mă duc la coafor nu dau speranţe fal

VIDEO Nicușor Dan susține că „așa-zisul sistem” nu se teme de George Simion: „De ce v-ar fi dat Marcel Ciolacu voturi ca să intrați în turul 2?”

HotNews acum 7 ore
Cei doi contracandidați din finala prezidențială și-au adresat întrebări unul celuilalt, joi, în timpul dezbaterii de la Euronews, context în care Nicușor Dan a sugerat că George Simion nu este anti-sistem cum pretinde. „Dacă sistemului, așa-zisului

Cum poate fi redus analfabetismul funcțional în România? Răspunsurile lui Nicușor Dan și George Simion

Mediafax acum 6 ore
O jurnalistă Euronews i-a întrebat pe cei doi candidați calificați în turul 2 al alegerilor prezidențiale ce soluții propun pentru a reduce rata analfabetismului funcțional, care este de 40%-45% la nivel național, și a abandonului școlar timpuriu, d

George Simion, despre sprijinul pentru Ucraina: România nu va mai da niciun leu pentru o altă țară

Mediafax acum 8 ore
Cei doi candidați au fost întrebați la dezbaterea de la Euronews ce ar vota în Consiliul European, în cazul în care ar fi președinte, în ceea ce privește sprijinul pentru Ucraina. „Fără discuție pentru că securitatea României și securitatea Republic

Cu ce prețuri intră BYD pe piața din România și de unde pot fi cumpărate mașinile electrice chinezești

Libertatea acum 6 ore
Gigantul auto chinez BYD și-a făcut intrarea oficială pe piața din România joi, în cadrul unui eveniment desfășurat în București. Compania a lansat patru modele electrice, cu prețuri începând de la 22.000 de euro, cu tichetul Rabla.

Vremea

București
acum

12°
vin.

11°/17°
sâm.

10°/17°
dum.

8°/21°
lun.

9°/16°
Iasi
acum

vin.

7°/14°
sâm.

5°/18°
dum.

7°/13°
lun.

4°/16°
Constanta
acum

12°
vin.

11°/17°
sâm.

10°/13°
dum.

9°/15°
lun.

8°/15°
Cluj-Napoca
acum

vin.

7°/13°
sâm.

4°/15°
dum.

6°/13°
lun.

3°/14°
Timisoara
acum

vin.

7°/16°
sâm.

6°/18°
dum.

8°/16°
lun.

5°/17°