Extinderea cimitirului Ungureni, aflat în administrarea RAADPFL Craiova, înseamnă aproximativ 3.000 de locuri de veci noi. Lucrările sunt finalizate în proporţie de 90%, urmând ca, anul viitor, Regia să înceapă concesionarea acestor locuri de veci. Cu toate acestea, oferta nu poate acoperi cererea, deoarece în Craiova există în prezent 6.000 de solicitări venite din partea populaţiei. „Mai avem de amenajat locurile de veci. Este vorba de gropi simple, în pământ, dar şi de morminte amenajate. Am stabilit ca de acum lucrările să se facă numai cu angajaţii regiei şi ne-am gândit să standardizăm câteva modele de cavouri, ca să nu ne trezim cu tot felul de construcţii. Solicitările venite din partea cetăţenilor vor fi atent studiate pentru a nu da posibilitatea unor persoane să facă speculă cu locuri de veci. Vor avea prioritate cei care au probleme grave de sănătate“, a precizat Radu Preda, directorul RAADPFL Craiova.
Craiovenii care vor să concesioneze locuri de veci în cimitirul Ungureni trebuie să plătească o taxă cuprinsă între 130 de lei şi 250 de lei. Concesionarea se face pe o perioadă minimă de şapte ani sau pe maximum 25 de ani. Reprezentanţii regiei iau în calcul reintroducerea unei taxe, de cel puţin zece lei, pentru deţinătorii mai multor locuri de veci. Aceasta a existat cu ani în urmă, dar la un moment dat a fost eliminată.
Din păcate, administratorul cimitirului nu poate stopa vânzarea acestor cavouri când construcţia este ridicată de către cel care deține locul de veci, deoarece nu există un cadru legal care să impună o astfel de interdicţie.
Soft la cimitire
O altă noutate pe care o pregăteşte administratorul cimitirelor din Craiova este informatizarea gestiunii tuturor datelor legate de numărul locurilor de veci, deţinătorii locurilor de veci, taxele aferente. „Softul este în lucru. Începând cu anul 2013, vom introduce datele î