Consilierii locali constănţeni au aprobat, în şedinţa ordinară de ieri, un proiect de hotărâre privind emiterea acordului Consiliului Local Municipal (CLM) Constanţa în vederea transmiterii, cu titlu gratuit, a unui pachet de acţiuni reprezentând 31% din capitalul social al Companiei Naţionale Administraţia Porturilor Maritime Constanţa către CL Constanţa. Conform explicaţiilor primarului Radu Mazăre, proiectul aprobat ieri, care a figurat pe ordinea de zi suplimentară, vine ca urmare a unei solicitări a Ministerului Administraţiei şi Internelor: „Este depusă legea în vederea preluării de către autorităţile locale a restului de acţiuni de la Ministerul Transporturilor. Legea, ca să fie aprobată, trebuie să aibă puncte de vedere din partea ministerelor şi astăzi am primit o adresă din partea Ministerului Administraţiei şi Internelor, care ne întreabă dacă suntem de acord să preluăm aceste acţiuni, respectiv diferenţa de acţiuni până la 51%. Toate ministerele emit un punct de vedere dacă sunt sau nu de acord cu proiectul de lege din Parlament. Şi s-a votat în Consiliul Local că dorim să preluăm cele 31% de acţiuni, care se adaugă la cele 20, în aşa fel încât Primăria să fie majoritară", a declarat şeful administraţiei publice locale.
La finalul şedinţei, primarul municipiului Constanţa a afirmat: „Ce se va întâmpla după ce se vor transfera acţiunile, aici e o altă discuţie. Portul va fi în parohia autorităţilor locale".
Amintim că parlamentarii PSD de Constanţa Eduard Martin, Manuela Mitrea, Nicolae Moga şi Alexandru Mazăre au iniţiat, în luna octombrie, un proiect de lege privind trecerea Portului Constanţa în administrarea CLM Constanţa (31%), a CL Năvodari (3%), a CL Agigea (4%), a CL Mangalia (2%), dar şi a Consiliului Judeţean Constanţa (15%). Consilierii locali constănţeni au aprobat, în şedinţa ordinară de ieri, un proiect de hotărâre