Deși primarul democrat-liberal al Sucevei și-a trădat colegii și își riscă poziția în partid ca să-l susțină pe el, candidatul PNL din colegiul 1 Suceava prezintă vagi semne de nerecunoștință.
Liderul judeţean al PNL Suceava, Ştefan Alexandru Băişanu, candidat USL pentru Camera Deputaţilor în Colegiul 1 Suceava, a declarat că unul dintre susținătorii săi, primarul PDL Ion Lungu, ar avea nevoie de o perioadă de penitenţă politică.
După ce a comunicat lumii că nu are o părere bună "nici despre Blaga sau alţi băieţi de la Bucureşti", candidatul liberal a trecut la subiecte locale, cum ar fi soarta lui Lungu, pe care Vasile Blaga vrea să-l dea personal afară din PDL pentru susținerea vizibilă pe care i-o acordă lui Băișanu de la începutul campaniei pentru parlamentare. "În ce priveşte viitorul politic al domnului Lungu, nu cred că eu sunt Mesia care îi pot călăuzi evoluţia. E problema lui şi să o regleze în cadrul partidului", a spus nerecunoscătorul Băișanu, conform Agerpres. "Nu cred că i-ar prinde rău lui Ion Lungu o perioadă de penitenţă politică şi de independenţă politică. Nu am avut discuţii pe tema venirii sale în PNL'', a spus Băişanu.
Mai mult, acesta a subliniat că nu va retracta nimic din ce a spus negativ la adresa primarului Ion Lungu. ''Absolut nimic. Sunt lucruri pe care le va duce cu el de acum înainte mult timp. Eu voi sprijini însă Primăria Suceava şi cetăţenii. O relaţie tensionată între mine şi conducerea Primăriei ar dăuna sucevenilor şi nu vreau acest lucru'', a spus Băişanu. El a precizat că nu i-a solicitat sprijinul lui Lungu în campanie și că acesta s-a oferit din proprie inițiativă să-l susțină.
Cu adversarul la braț
Ion Lungu și-a manifestat susţinerea față de Băişanu deplasându-se în colegiu alături de acesta, la diverse acţiuni electorale, participând inclusiv la lansarea oficială a candidaţilor USL, des