Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Euroregiunea Siret – Prut – Nistru şi Euroregiunea Nistru au semnat acordul de cooperare

Publicat in Ora de Iasi, joi 22 noiembrie 2012 ·

IAŞI. Conducerile Euroregiunii Siret – Prut – Nistru şi Euroregiunii Nistru au semnat astăzi un acord de cooperare.

Documentul a fost semnat de către Cristian Adomniţiei, preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi, în calitate de preşedinte al Euroregiunii Siret – Prut – Nistru, şi Serhii Tatusiak, preşedintele Consiliului Regional Vinnitsa, în calitate de preşedinte al Euroregiunii Dniester.

„Acord o importanţă foarte mare acestei relaţii. Iaşul este cel mai mare oraş de la graniţa de Est a Uniunii Europene, fiind poarta Uniunii Europene spre Ucraina şi celelalte ţări din Estul Europei. Vinnitsa trebuie să fie poarta de intrare în Europa. Suntem euroregiuni surori. Sper să avem o colaborare fructuoasă atât în ceea ce priveşte proiectele celor două regiuni, cât şi în ceea ce priveşte depunerea de proiecte prin intermediul celor două euroregiuni”, a declarat Cristian Adomniţiei.

Delegaţia din Ucraina s-a declarat încântată de semnarea acestui important document, care permite celor două entităţi depunerea de cereri de finanţare direct la Comisia Europeană.

„Euroregiunea Nistru cuprinde regiunea Vinnitsa şi şapte raioane din Republica Moldova. Sperăm ca în curând să ne aliem şi cu Transnistria. Credem că prin acordul semnat astăzi vom fi un adevărat exemplu pentru întreaga Europă. Sperăm să folosim cât mai mult din experienţa pe care o are Consiliul Judeţean Iaşi în acest domeniu”, a afirmat Serhii Tatusiak.

Programul delegaţiei din Ucraina a mai cuprins o întâlnire cu reprezentanţii locali ai Asociaţiei România-Ucraina şi o vizită la Parcul Ştiinţific şi Tehnologic „Tehnopolis” şi la Centrul Expoziţional „Moldova”. Mâine, membrii delegaţiei vor discuta cu reprezentanţii Universităţii Tehnice „Gheorghe Asachi” în privinţa unor posibile teme de colaborare.

IAŞI. Conducerile Euroregiunii Siret – Prut – Nistru şi Euroregiunii Nistru au semnat

Articolul in Ora de Iasi >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum o ora
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum o ora
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum o ora
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum o ora
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum o ora
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 7 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum o ora
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 4 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 10 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Vremea

București
acum

25°
mar.

22°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

23°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

24°
mar.

22°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

23°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

24°
mar.

17°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/38°