”Voi rămâne același Clement Negruț”
În acest an, candidații ARD au trebuit sa treacă de verificarea unei comisii de integritate, constituită la nivelul Alianței România Dreaptă. Cum au stat lucrurile în cazul dumneavoastră?
Clement Negruț: Este poate pentru prima dată, în politica românească, după 1990, când un partid, o alianță, face o selecție atentă a celor pe care urmează să-i arunce în bătălia electorală. A fost o comisie serioasă care a cântărit foarte bine fiecare candidatură. În ceea ce mă privește, pot să afirm că am trecut fără nicio problemă de acest filtru, însă înainte de verificarea făcută de această comisie a fost filtrul deputatului Clement Negruț. Eu nu aș fi venit din nou în fața cetățenilor pentru a le cere votul dacă, privind înapoi la activitatea pe care am avut-o în acești patru ani de mandat, nu aș fi fost mulțumit de realizările mele. Doar după ce mi-am făcut o analiză atentă, am luat decizia de a candida pentru un nou mandat. Principiul meu a fost următorul: să fiu acel deputat, care să nu-i facă pe oameni de rușine în Parlamentul României. I-am reprezentat cu cinste pe cei peste 14 mii de cetățeni care mi-au acordat votul lor și pe toți cei din colegiul Sebeș – Blaj. Acesta a fost dezideratul după care m-am ghidat mereu. Nu am apărut în ipostaze nepotrivite cu statutul meu de deputat și am tratat cu maximă seriozitate misiunea pe care mi-am asumat-o atunci când oamenii și-au pus încrederea în mine.
Care este programul dumneavoastră în această perioadă de campanie?
Clement Negruț: Am avut întotdeauna structura unui om foarte bine organizat și care calculează foarte bine lucrurile. Acest principiu l-am aplicat și în activitatea de parlamentar, dar și acum în campania electorală. Așa cum am făcut în 2008, la fel voi proceda și acum: voi încerca să mă întâlnesc cu fiecare cetățean din colegiul meu, ca să îi cunosc proble