Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Şase lucruri de la serviciu care te îmbolnăvesc

Publicat in Gandul, vineri 30 noiembrie 2012 ·

Chiar dacă ai învăţat cum să te fereşti de colegii răciţi, există multe alte aspecte ale vieţii la serviciu care te pot îmbolnăvi, scrie Huffington Post.

1. Stai într-o poziţie greşită la birou

Înălţimea la care sunt montate biroul propriu-zis şi scaunul este, de cele mai multe ori, la întâmplare. În plus, distanţa dintre monitor şi ochi rareori este cea potrivită. Aceste greşeli pe care probabil le-ai ignorat până acum duc, în timp, la dureri de spate, de cap şi la slăbirea vederii.

Ce poţi face: plasează scaunul şi biroul astfel încât să poţi sta drept când scrii şi aşază monitorul astfel încât să ai mereu privirea în treimea superioară a ecranului.

2. Eşti mereu disponibil pentru probleme legate de serviciu

Studiile recente arată că mulţi angajaţi îşi verifică mailul de serviciu de mai multe ori pe zi chiar şi în zilele libere sau în concediu şi răspund la telefon când îi sună şefii, chiar dacă apelul are loc noaptea. Toate acestea creează stări de stres şi privare de somn, ceea ce, în timp, duce la boli de inimă, creşterea masei corporale şi tulburări de memorie.

Ce poţi face: închide calculatorul cu cel puţin o oră înainte de culcare şi citeşte o carte sau fă o baie caldă. Pune telefonul mobil departe de tine, ca să nu fii tentat să-l verifici.

3. Stai prea mult cu ochii în monitor

Aproape 90% dintre persoanele care lucrează zilnic la calculator spun că deseori simt dureri de cap şi au privirea înceţoşată. Medicii avertizează că expunerea îndelungată la ecranul calculatorului poate duce chiar la pierderea vederii.

Ce poţi face: în anumite companii, regulile de protecţia muncii prevăd ca angajaţii să ia pauze o dată la 20 de minute şi să se distanţeze de monitoare timp de 20 de secunde. De asemenea, renunţă la calculator în zilele libere.

4. Frigiderele şi obiectele sanitare de la serviciu te pot î

Articolul in Gandul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Trump îl acuză pe Putin că vorbește „prostii” și ia în calcul noi sancțiuni. „Nu tratează cum trebuie ființele umane”

HotNews acum 2 ore
Președintele american Donald Trump l-a acuzat marți pe omologul său rus, Vladimir Putin, că vorbește „prostii” despre Ucraina, spunând că SUA va trimite Kievului mai multe arme ca să se apere, relatează AFP. Declarația liderului american a reflectat

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu omogul său ucrainean Denys Shmyhal

Mediafax acum o ora
Premierul Ilie Bolojan a avut marți seara discuții cu omologul său ucrainea Denys Shmyhal despre război și despre efectele regionale ale acestuia, dar și despre drepturile minorității române din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei do

Bolojan: Toate companiile de stat vor fi auditate. Cele care se vede cât se poate de clar din analize economice că au pierdere de ani de zile, trebuie pur şi simplu închise sau date în administrare privată

News.ro acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, că toate companiile mari ale statului vor fi auditate, iar cele care au pierderi de ani de zile vor trebui închise sau date în administrare privată, pentru a nu mai rămâne pradă oamenilor care şi-au bă

Bărbat de 49 de ani, căzut de la etajul 3 al unui bloc din Timișoara

Press Alert acum 23 minute
Un bărbat în vârstă de 49 de ani a fost transportat de urgență la spital marți dimineața, după ce a căzut de la etajul 3 al unui imobil situat pe strada Mioriței din Timișoara, în Complexul Studențesc. Polițiștii Secției 2 Urbane au fost alertați în

Bolojan: În Justiţie, vârsta medie de pensionare este 48 de ani, pensia medie 5.000 de euro

BusinessMagazin acum 2 ore
Aceste lucruri nu mai pot continua pentru că sunt anormale şi le vom corecta, susţine premierul Ilie Bolojan, care spune că vârsta medie de pensionare în Justiţie este 48 de ani, iar pensia medie de 5.000 de euro.

Bolojan, replică pentru PSD, după ameninţările cu ieşirea de la guvernare: „E ușor să stai pe margine”

Adevarul acum o ora
În timp ce PSD sugerează că ar putea părăsi guvernarea, premierul Ilie Bolojan evită disputele publice și le amintește că „este foarte ușor să stai pe margine și să spui cum ar trebui făcut”.

Nicușor Dan, primele declarații despre numirea făcută la CCR. De ce l-a ales pe Dacian Cosmin Dragoș

HotNews acum 7 ore
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că prin decizia de a-l nominaliza pe Dacian Cosmin Dragoș în funcția de judecător al Curții Constituționale a României (CCR) a dorit să își reafirme „angajamentul față de buna funcționare a autorităților p

Marius Tucă Show începe miercuri, 9 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Gandul acum o ora
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Cine este Dragoș Hotea, consilierul pe probleme externe al premierului Ilie Bolojan

HotNews acum 4 ore
Dragoș Hotea are o experiență de peste 18 ani în domeniul politicii externe și al promovării drepturilor omului, a scris Guvernul în comunicatul prin care a anunțat, marți, că diplomatul va prelua responsabilitățile de consilier al prim-ministrului

Daniel Zamfir, replică pentru Raluca Turcan: „Trebuie să ai mare tupeu după ce ai comis-o grav cu coiful dacic să îndrăznești să ai păreri”

Gandul acum 3 ore
Senatorul PSD Daniel Cătălin Zamfir i-a dat replica deputatul PNL Raluca Turcan care a spus că a criticat reacțiile PSD cu privire la pachetul de măsuri pentru care Guvernul Bolojan și-a angajat răspunderea. „În goana după coiful dacic, Raluka a lua

Vremea

București
acum

30°
mar.

21°/37°
mie.

16°/33°
joi

14°/28°
vin.

16°/29°
Iasi
acum

28°
mar.

23°/36°
mie.

17°/31°
joi

15°/22°
vin.

13°/26°
Constanta
acum

22°
mar.

20°/31°
mie.

21°/30°
joi

16°/28°
vin.

18°/24°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

17°/36°
mie.

13°/23°
joi

13°/18°
vin.

13°/20°
Timisoara
acum

18°
mar.

17°/32°
mie.

11°/18°
joi

14°/26°
vin.

13°/25°