Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Un student s-a sinucis pentru că nu putea să achite un împrumut la bancă

Publicat in Ora de Iasi, marți 4 decembrie 2012 ·

Un student britanic cibernetician în vârstă de 23 de ani a preferat să îşi pună capăt zilelor când a primit somaţie de la bancă pentru că trebuia să achite 8.000 de lire sterline în urma unui împrumut de student contractat mai demult.

Toby Thorn s-a sinucis după ce s-a înconjurat cu mai multe scrisori de la banca ce îi acordase un împrumut pentru studenţi, pe care tânărul nu mai reuşea să îl achite şi care se ridicase, cu penalizările de rigoare, la suma de 8.000 de lire sterline.

Pe una dintre scrisori el a lăsat mesajul de adio: “Le mulţumesc tuturor prietenilor mei. Am apreciat sprijinul lor!”…

Mama lui Toby, Anne, a declarat publicaţiei The Sun că banca îi dăduse fiului ei o sumă mare, dar ar fi trebuit să ştie că el nu avea un loc de muncă şi că ar fi fost greu să dea banii înapoi.

“Cred că Toby nu mai vedea nicio soluţie şi din cauza asta s-a sinucis. Tinerii nu îşi găsesc de lucru şi din acest motiv nu văd cum ar putea scăpa de datorii”, a spus Anne.

Citeste mai mult pe RTV.NET

Un student britanic cibernetician în vârstă de 23 de ani a preferat să îşi pună capăt zilelor când a primit somaţie de la bancă pentru că trebuia să achite 8.000 de lire sterline în urma unui împrumut de student contractat mai demult.

Toby Thorn s-a sinucis după ce s-a înconjurat cu mai multe scrisori de la banca ce îi acordase un împrumut pentru studenţi, pe care tânărul nu mai reuşea să îl achite şi care se ridicase, cu penalizările de rigoare, la suma de 8.000 de lire sterline.

Pe una dintre scrisori el a lăsat mesajul de adio: “Le mulţumesc tuturor prietenilor mei. Am apreciat sprijinul lor!”…

Mama lui Toby, Anne, a declarat publicaţiei The Sun că banca îi dăduse fiului ei o sumă mare, dar ar fi trebuit să ştie că el nu avea un loc de muncă şi că ar fi fost greu să dea banii înapoi.

“Cred că Toby nu mai vedea nicio soluţie şi

Articolul in Ora de Iasi >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Nicușor Dan, mesaj în miez de noapte pentru Papa Leon al XIV-lea. Ce au în comun cei doi

HotNews acum 5 ore
Primarul Capitalei, Nicușor Dan, candidatul independent calificat în turul al doilea al alegerilor prezidențiale din România, a reacționat în noaptea de joi spre vineri, după dezbaterea electorală de la Euronews cu contracandidatul său, la alegerea

🚨 Prima DEZBATERE prezidențială George Simion – Nicușor Dan / Simon: Președintele României trebuia să fie ALTCINEVA

Gandul acum 8 ore
Actualizări „Donald Trump nu apreciază SLUGĂRNICIA” / „Meloni e apreciată” Simion: Mamele să nu-și trimită copiii la război / Dan: Dacă vrei pace, trebuie să fii pregătit pentru război Simion: „Ucraina are nevoie de noi, nu noi de Ucraina” Dan: Îmi

George Simion vrea Guvern de uniune națională. Nicușor Dan: Îl doresc pe Bolojan

Gandul acum 5 ore
George Simion spune că își dorește un guvern de largă majoritate care să asigure depășirea crizelor, iar Nicușor Dan susține că își dorește un guvern susținut de cele patru partide pro-occidentale, plus minorități, condus de Ilie Bolojan. Afirmațiil

ONG-ul care a sesizat abuzurile din „azilele groazei”, trei întrebări pentru George Simion și Nicușor Dan

HotNews acum 12 ore
Centrul de Resurse Juridice le cere candidaților la prezidențiale, Nicușor Dan și George Simion, să participe la o dezbatere cu societatea civilă și să își arate public angajamentul față de respectarea drepturilor persoanelor cu dizabilități. Organi

George Simion: Îl respect pe președintele FIDESZ și premierul Ungariei Viktor Orban, multe din politicile sale nu toate vor fi politică de stat și în România

G4Media acum 9 ore
În cadrul primei dezbateri televizate de la Euronews România, candidații turului doi al alegerilor prezidențiale au fost chestionați despre felul în care se raportează la minoritatea maghiară din România. Susține G4Media. Click AICI pentru a redirec

Cum poate fi redus analfabetismul funcțional în România? Răspunsurile lui Nicușor Dan și George Simion

Mediafax acum 7 ore
O jurnalistă Euronews i-a întrebat pe cei doi candidați calificați în turul 2 al alegerilor prezidențiale ce soluții propun pentru a reduce rata analfabetismului funcțional, care este de 40%-45% la nivel național, și a abandonului școlar timpuriu, d

Simion, întrebat despre casele la 35.000 de euro: Ca şi dusul la coafor al lui Nicuşor Dan

BusinessMagazin acum 8 ore
George Simion a spus despre casele la 35.000 de euro cu care s-a lăudat în campanie că sunt ca şi dusul la coafor al lui Nicuşor Dan, respectiv „campanie”. Replicile dintre cei doi candidaţi au continuat: Când eu mă duc la coafor nu dau speranţe fal

Consilierul BNR Eugen Rădulescu: Dacă nu schimbăm direcţia vaporului numit România, duminica viitoare, Titanic scrie pe noi! Mergeţi la vot şi evitaţi dezastrul, pentru numele lui Dumnezeu!

G4Media acum 13 ore
Consilierul în cadrul Băncii Naţionale a României Eugen Rădulescu atrage atenţia că venirea la putere a unui suveranist pare tot mai probabilă şi demisia guvernului „pavează calea pentru acapararea întregii puteri de forţele reacţionare”, posibilita

VIDEO Nicușor Dan susține că „așa-zisul sistem” nu se teme de George Simion: „De ce v-ar fi dat Marcel Ciolacu voturi ca să intrați în turul 2?”

HotNews acum 7 ore
Cei doi contracandidați din finala prezidențială și-au adresat întrebări unul celuilalt, joi, în timpul dezbaterii de la Euronews, context în care Nicușor Dan a sugerat că George Simion nu este anti-sistem cum pretinde. „Dacă sistemului, așa-zisului

Cu ce prețuri intră BYD pe piața din România și de unde pot fi cumpărate mașinile electrice chinezești

Libertatea acum 7 ore
Gigantul auto chinez BYD și-a făcut intrarea oficială pe piața din România joi, în cadrul unui eveniment desfășurat în București. Compania a lansat patru modele electrice, cu prețuri începând de la 22.000 de euro, cu tichetul Rabla.

Vremea

București
acum

12°
vin.

11°/17°
sâm.

10°/17°
dum.

8°/21°
lun.

9°/16°
Iasi
acum

vin.

7°/14°
sâm.

5°/18°
dum.

7°/13°
lun.

4°/16°
Constanta
acum

12°
vin.

11°/17°
sâm.

10°/13°
dum.

9°/15°
lun.

8°/15°
Cluj-Napoca
acum

vin.

7°/13°
sâm.

4°/15°
dum.

6°/13°
lun.

3°/14°
Timisoara
acum

vin.

6°/16°
sâm.

6°/18°
dum.

8°/16°
lun.

5°/17°