Deşi mai sunt doar câteva zile până la alegerile parlamentare, oamenii nu prea ştiu în ce colegiu sunt sau cine candidează în zona lor. Pe unii nu îi interesează politica, cineva confundă colegiul uninominal cu partidul politic, iar alţii spun că se vor decide... pe loc.
Am pornit la drum prin Craiova în căutarea unor răspunsuri concrete la întrebările „în ce colegiu sunteţi?“ şi „cine candidează acolo?“. Ne-am luat şi speranţa la noi, ca să ne ţină de cald pe mica vijelie de afară. În faţa Muzeului Olteniei, ferită de vânt de meteoritul din faţa clădirii, am întâlnit o doamnă roşcată. Întrebarea noastră a făcut-o să zâmbească şi ne-a spus că nu ştie în ce colegiu este. „Dar ştiu unde o să votez şi pe cine“, ne-a răspuns sigură pe ea.
Lipsă de interes şi informare
Mai departe, lângă parcarea de la Mercur, ne întâlnim cu un domn tuns scurt, finuţ, cu ochelari de soare. Are o maşină roşie şi tocmai scotea ceva din portbagaj. Ni s-a părut că e comunicativ, dar total neinteresat de subiect. Nu era din Craiova, iar după numărul maşinii părea că-i bucureştean. Am plusat. „Nu contează. În oraşul din care veniţi, ştiţi în ce colegiu sunteţi şi cine candidează?“, am întrebat. „Nu ştiu, dar nici nu mă interesează foarte tare“. Ne mulţumim măcar cu faptul că a fost sincer.
În părculeţul de vizavi de inspectoratul şcolar, câţiva oameni fac curăţenie în jurul spaţiilor verzi. Ne apropiem de ei, scuzându-ne că-i întrerupem. Par ruşinaţi că nu ştiu şi ne evită privirea, căutând răspunsul undeva pe zidurile clădirii Proiect. „Nu ştim“, repetă spăşiţi. Le mulţumim frumos şi îi lăsăm să măture. Urcăm nişte scări către părculeţul de la prefectură şi ne atrage atenţia un domn respectabil, şi dumnealui purtând ochelari de soare. Trebuie să-l întrebăm. Asta şi facem, dar ne miră răspunsul: „O să-i aflu după ce îi votez. Ce, au venit pe aici? N-au făcut nimic“, s