De la începutul acestui an, în judeţul Sălaj au avut loc nu mai puţin de 134 de incendii. 9 dintre acestea au fost provocate de copii lăsaţi nesupravegheaţi.
Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Porolissum” al judeţului Sălaj informează că de la începutul anului şi până în prezent, în judeţul Sălaj au avut loc 134 de incendii, cele mai multe înregistrându-se la gospodăriile cetăţeneşti. Cele mai multe incendii, aproximativ 50 la sută din numărul total, au izbucnit în perioada sezonului rece, cauzele cele mai frecvente fiind coşurile de fum sau burlanele necurăţate, instalaţiile electrice defecte, mijloacele de încălzire improvizate sau nesupravegheate, precum şi cenuşa, jarul şi scânteile provenite de la sistemele de încălzit. Lucian Jacodi, purtător de cuvânt al ISU Sălaj, a declarat că o altă cauză de incendiu importantă, care trebuie să stea în atenţia părinţilor, este ,,jocul copiilor cu focul”. Şi asta deoarece, de la începutul anului şi până în prezent, în judeţ s-au produs 9 incendii din această cauză, ceea ce reprezintă 7,2 la sută din numărul total de incendii. În scopul prevenirii incendiilor provocate de copii - pe care frigul îi ţine acum mai mult în casă, specialiştii din cadrul inspectoratului recomandă părinţilor să nu lase copiii să se joace cu focul, să facă focul în sobe ori să folosească aparatele de gătit şi, de asemenea, să nu lase copiii singuri în casă, în timp ce arde focul în sobă sau cu surse de foc deschis la îndemână. Totodată, pentru prevenirea incidentelor nedorite, părinţii sunt sfătuiţi să supravegheze în permanenţă jocul copiilor şi să nu le permită acestora să folosească aparatele electrice de uz casnic sau aragazul decât în prezenţa adulţilor.
De la începutul acestui an, în judeţul Sălaj au avut loc nu mai puţin de 134 de incendii. 9 dintre acestea au fost provocate de copii lăsaţi nesupravegh