GORJ
- Un bărbat din judeţul Gorj este cercetat penal după ce şi-a fotografiat buletinul de vot. Poliţiştii l-au identificat pe Z.A., de 64 de ani, din Târgu Jiu, stabilind că acesta, după ce şi-a exercitat dreptul de a vot, a fotografiat buletinul de vot. Pe numele persoanei în cauză a fost constituit dosar penal.
- Un preşedinte de secţie de vot şi un vicepreşedinte au fost înlocuiţi ieri-dimineaţă. Preşedintele a fost înlocuit pentru că fiul său este în stare gravă după ce a fost victima unui accident rutier, iar vicepreşedintele a trebuit să se deplaseze la spitalul din Craiova, unde a născut soţia sa.
- Doi gorjeni au fost amendaţi pentru că au transmis sesizări neîntemeiate la numărul unic de urgenţă 112.
DOLJ
- Un consilier local PP-DD din comuna Întorsura a murit în faţa secţiei de votare din cauza unui infarct. În vârstă de 61 de ani, Nicolae Mihai era cunoscut ca având probleme de sănătate. „Stătea de vorbă în faţa secţiei şi a căzut din picioare. Era bolnav de mai multă vreme, de plămâni, iar eu cred că a greşit tratamentul“, a spus primarul din comună.
- PP-DD a reclamat-o pe candidata USL în Colegiul 1 Senat Craiova, Cristiana Anghel, că, însoţită de un grup de susţinători, a continuat ilegal campania electorală, prezentându-se drept candidat USL în faţa alegătorilor din mai multe secții de votare din cartierul Craioviţa Nouă. PP-DD-iştii au mai reclamat şi faptul că, la Secțiile de votare nr. 66 și 67, 30 de persoane solicitau urna mobila, în baza unei adeverințe medicale obținute de la un medic ORL.
- ARD a reclamat faptul că, în Secția de votare nr. 422 din comuna Ostroveni, reprezentantul USL, Cosma Viorel, a fost surprins în timp ce încerca să introducă în urnă mai multe buletine de vot ștampilate în dreptul candidatului USL. Cazul a fost preluat de poliție.
GORJ
- Un bărbat din judeţul Gorj