USL a câştigat toate cele zece mandate de parlamentar din judeţul Buzău, obţinând aproape 70 la sută din voturile buzoienilor, în timp ce ARD a fost surclasată de PPDD, care are cu câteva procente mai mult, potrivit rezultatelor finale centralizate de Biroul Electoral Judeţean, informează Mediafax.
Potrivit rezultatelor finale centralizate de Biroul Electoral Judeţean (BEJ) Buzău, USL a câştigat toate cele zece mandate de parlamentar din judeţ. Astfel, USL are 68,21 la sută la Camera Deputaţilor şi 68,91 la sută la Senat.
Pe locul al doilea se află PPDD, care a obţinut 13,35 la sută Camera Deputaţilor şi 15,8 la sută la Senat, urmat de ARD, cu 12,4 la sută la Camera Deputaţilor şi 12,47 la sută la Senat.
Candidaţii USL care au obţinut cele mai mari procente sunt la Camera Deputaţilor: Erland Cocei (Colegiul 4) - 73,44 la sută, George Scutaru (Colegiul 1) - 71,4 la sută, Marian Ghiveciu (Colegiul 5) - 71,21 la sută şi Titi Holban (Colegiul 3) - 70 la sută, iar la Senat Doina Tudor (Colegiu 2) - 72,57 la sută, Eugen Teodorovici (Colegiul 1) - 66,94 la sută, Victor Mocanu (Colegiul 3) - 66,87 la sută.
Astfel, liberalul Erland Cocei a câştigat primul mandat în Camera Deputaţilor, deputatul George Scutaru, care este preşedinte al PNL Buzău, a obţinut un nou mandat, social-democratul Marian Ghiveci este la al doilea mandat în Camera Deputaţilor, ca şi Titi Holban, care este membru PNL. Doina Tudor de la PNL a obţinut primul mandat de senator, la fel ca şi social-democraţii Eugen Teodorovici, care este consilierul premierului pe probleme de fonduri europene, şi Victor Mocanu, fost preşedinte al Consiliului Judeţean Buzău.
La Buzău, PPDD a obţinut în unele colegii un procent mai mare decât cel de la nivel naţional. În Colegiul 5 din Camera Deputaţilor, Gheorghe Coman a obţinut 18,7 la sută din voturi, în Colegiul 2 tot din Camera Deputaţil