La cinci zile de la primul său tweet, contul lui Benedict XVI pe Twitter, @Pontifex, a depăşit două milioane de înscrişi (followers). În urmă cu o săptămână, primul mesaj al Papei Benedict al XVI-lea a fost extrem de simplu: "Dragi prieteni, mă bucur să intru în legătură cu voi prin Twitter. Va multumesc pentru raspunsul vostru generos. Va binecuvantez pe toti din toata inima".
Corespondentul RFI şi RRA la Roma, Elena Popescu
Desigur, reactiile din partea fanilor nu au intarziat sa apara. Gandurile utilizatoriilor care isi exprima bucuria, admiratia, nemultumirea sau scepticismul curg din prima zi, ca sa nu mai vorbim despre numeroasele glume indreptate catre Suveranul Pontif. "Wow! Este adevarat?! Papa Benedict al XVI-lea a inceput sa posteze pe Twitter! Bun venit, Sfintia Ta! Multumesc pentru binecuvantare! Sunt cu ochii pe el!", a scris un utilizator. "Papa are cont pe Twitter! Cel mai cool Papă din istorie!", a scris o alta fana a Suveranului. " „Papa. ma bucur ca esti de gasit pentru a discuta deschis despre casatoriile gay, contraceptie si egalitatea dintre sexe!", scrie un alt utilizator.
De o săptămână, de când are propriul său cont Twitter, Benedict al XVI-lea a primit mii de întrebări, "majoritatea puţin pertinente, ironice şi uneori jignitoare", potrivit unei analize realizate în Italia pe 20.000 de mesaje adresate Papei
Un oficial de la Vatican a precizat ca Suveranul isi compune singur mesajele de pe Twitter.
"Papa a vrut să intre în acest domeniu comunicativ care cuprinde şi o latură existenţială a omului de astăzi. Noile tehnologii au dat naştere la o nouă cultură, nu mai sunt doar un instrument de comunicare, dar au devenit un loc, un ambient în care omul îşi trăieşte viaţa. Dorinţa Sfântului Părinte era să fie acolo unde locuiesc oamenii, să fie alături de ei prin cuvinte de adevăr, adaptându-se la limbajul creat