Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Immofinanz si-a crescut veniturile din inchirieri in Romania

Publicat in Daily Business, joi 20 decembrie 2012 ·

Veniturile din inchirieri ale Immofinanz in Romania au ajuns la un total de 23,6 milioane de euro in prima jumatate a anului financiar 2012/2013, de la 21,8 milioane de euro incasati in aceeasi perioada a anului trecut si reprezinta 7,2% din veniturile totale din inchirieri ale grupului.

Rezultatele operatiunilor din Romania au fost in valoare de 16,7 milioane de euro si reprezinta 6,7% din din rezultatele operationale totale ale Immofinanz Group.

Profitul operational inregistrat in Romania era de 45,0 milioane de euro la 31 octombrie 2012, echivalentul a 13,9% din EBIT la nivelul intregului grup.

Proprietatile Immofinanz in Romania reprezinta 9,7% din portofoliul total al companiei. Grupul detine in Romania 89 de proprietati (18 investitii finalizate, 12 in curs de dezvoltare si 59 de proiecte in curs de analiza), cu o valoare de 1.015,3 milioane de euro (670 milioane – investitiile finalizate, 38 milioane – proiecte in curs de dezvoltare si 307,3 milioane – proiectele in curs de analiza).

Portofoliul curent de investitii se compune din 9 cladiri de birouri (12,9% din totalul portofoliului de birouri), 6 proprietati in zona de retail (9,7% din intregul portofoliu de retail) si 3 centre logistice (2,9% din intregul portofoliu de logistica).

Immofinanz Group a raportat in prima jumatate a anului financiar o crestere a veniturilor din inchirieri de 15,1% fata de aceeasi perioada a anului trecut, de la 283,7 milioane de euro la 326,7 milioane de euro.

In ciuda cresterii veniturilor din inchirieri, rezultatele operationale au scazut cu 7,5% pana la 250,0 milioane de euro comparativ cu prima jumatate a anului anterior.

O puternica influenta pozitiva asupra rezultatelor a fost generata de finalizarea proiectelor Silesia City Center si Maritimo Shopping Center.

Profitul ne

Articolul in Daily Business >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Elena Lasconi publică fotografii în care afirmă că apar Nicușor Dan, Florian Coldea și Victor Ponta: „Avem cu toții nevoie de niște explicații”

HotNews acum 39 minute
Candidata USR la alegerile prezidențiale, Elena Lasconi, a publicat joi, 1 Mai, pe pagina ei Facebook, trei fotografii în care afirmă că apar Nicușor Dan, fostul prim-adjunct al SRI, Florian Coldea, și fostul premier Victor Ponta. „În spiritul adevă

Consilierul pentru securitate națională al lui Trump, Mike Waltz, pleacă de la Casa Albă: „Președintele și-a pierdut încrederea în el de ceva vreme”

HotNews acum 2 ore
Consilierul pentru securitate națională al președintelui Donald Trump, Mike Waltz, urmează să părăsească administrația în zilele următoare, au declarat pentru CNN două surse apropiate situației. Ar fi prima schimbare majoră de personal de la revenir

Procedura de supraveghere audio-video în şcoli, în Monitorul Oficial. Ministrul Educației: Școlile devin mai sigure şi prin monitorizarea audio-video neintruzivă

HotNews acum 3 ore
Ministerul Educaţiei a anunțat joi că ordinul privind supravegherea audio-video în școli a fost publicat în Monitorul Oficial, actul stabilind un cadru clar pentru instalarea şi utilizarea camerelor audio-video în scopul prevenirii violenţei şi asig

Mircea Lucescu a zburat la Parma pentru a discuta cu Cristi Chivu, Dennis Man și Valentin Mihăilă

Gazeta Sporturilor acum 47 minute
Mircea Lucescu (79 de ani), selecționerul naționalei României, a efectuat joi o vizită la , echipa antrenată de către Cristian Chivu (44 de ani), care îi are ca elevi pe internaționalii români (26 de ani) și (25 de ani).

Zelenski, despre acordul semnat cu SUA: „S-a schimbat semnificativ în timpul procesului de pregătire. Acesta este cu adevărat echitabil”

Adevarul acum o ora
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a salutat miercuri acordul, potrivit lui, „cu adevărat echitabil”, semnat cu Statele Unite privind accesul la resursele minerale ale Ucrainei, un document care s-a aflat în negocieri de câteva săptămâni.

Măsurile dispuse la nivelul Poliției de Frontieră în perioada minivacanța de 1 Mai

Ziua Constanta acum 8 ore
Având în vedere că de azi a început minivacanța de 1 Mai, a început să crească și numărul persoanelor și mijloacelor de transport care vor tranzita frontiera. Având în vedere că de azi a început minivacanța de 1 Mai, a început să crească și numărul

Cutremur în România, de 1 Mai. Unde s-a produs seismul

Botosani News acum 2 ore
Un cutremur slab cu magnitudinea 3,2, la adâncimea de 118.3 km, s-a produs, joi, la ora 12:43:01 (ora locală a României) în zona seismică Vrancea, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (IN

Ce minerale critice are Ucraina

HotNews acum o ora
Kievul și Washingtonul au semnat, miercuri, un acord promovat intens de președintele american Donald Trump, care va oferi Statelor Unite acces preferențial la proiectele noi cu resurse minerale ucrainene și va finanța investițiile pentru reconstrucț

Lot de seminţe de susan comercializat în supermarketurile Lidl, retras de la vânzare din cauza unor suspiciuni de contaminare cu Salmonella

G4Media acum 4 ore
Un lot de seminţe de susan comercializat în supermarketurile Lidl a fost retras de la vânzare din cauza unor suspiciuni de contaminare cu Salmonella, bacterie care poate provoca boli gastrointestinale severe, în special la copii, vârstnici, femei gr

Acţiunile Microsoft urcă joi cu 9% după rezultate financiare peste aşteptări – cea mai bună zi din ultimii 5 ani

G4Media acum o ora
Acţiunile Microsoft au crescut joi cu 9%, înregistrând cea mai bună zi bursieră din martie 2020, după ce gigantul software a raportat rezultate financiare solide pentru al treilea trimestru fiscal şi a oferit o perspectivă optimistă privind evoluţia

Vremea

București
acum

18°
joi

10°/25°
vin.

9°/21°
sâm.

12°/25°
dum.

14°/27°
Iasi
acum

18°
joi

11°/25°
vin.

7°/20°
sâm.

10°/26°
dum.

14°/29°
Constanta
acum

13°
joi

8°/21°
vin.

10°/15°
sâm.

10°/16°
dum.

11°/18°
Cluj-Napoca
acum

16°
joi

9°/24°
vin.

9°/21°
sâm.

12°/23°
dum.

14°/24°
Timisoara
acum

19°
joi

9°/25°
vin.

8°/24°
sâm.

13°/25°
dum.

14°/22°