Ceremonia militară prilejuită de repatrierea din teatrul de operaţii din Afganistan a militarilor din compunerea Grupului de Comandă Zabul şi a Batalionului 1 Manevră va avea loc vineri, 21 decembrie, la sediul Batalionului 228 Apărare Antiaeriană din Braşov.
Cei peste 650 de militari, care au încadrat timp de şase luni cele două structuri militare din Provincia Zabul, provin, în principal, din Brigada 2 Vânători de Munte ‘Sarmizegetusa’ şi, respectiv, din Batalionul 21 Vânători de Munte ‘General Leonard Mociulschi’ şi au fost înlocuiţi în teatrul de operaţii de militari ai Brigăzii 18 Infanterie ‘Banat’ şi ai Batalionului 191 Infanterie ‘Radu Golescu’.
Militarii Batalionul 1 Manevră, împreună cu cei afgani, au executat, începând cu 7 iunie 2012, operaţii de contrainsurgenţă în aria de responsabilitate, în scopul asigurării unui climat de securitate pentru populaţia locală şi a condiţiilor pentru preluarea responsabilităţilor în aria de operaţii de către Forţele de Securitate Afgane şi reprezentanţii autorităţilor afgane.
Pentru a îndeplini misiunea de bază, militarii batalionului au acţionat pe patru linii principale de efort: dezvoltarea forţelor de securitate afgane, sprijinirea dezvoltării şi reconstrucţiei, securitate şi tranziţia infrastructurii tactice către forţele de securitate afgane.
Creşterea profesionalismului şi a capacităţii acţionale a forţelor poliţiei naţionale afgane a reprezentat o sarcină importantă a batalionului.
În cadrul misiunilor de cooperare civili-militari s-a acţionat pe trei direcţii. Prima a vizat localităţile din aria de responsabilitate, unde s-a urmărit identificarea problemelor specifice tranziţiei cu care se confruntă comunităţile. A doua direcţie a reprezentat-o angajarea autorităţilor locale la nivel de district şi provincie, având ca scop susţinerea acestora în îndeplinirea sarcinilor specific