Ca în fiecare an de o bună perioadă de timp, Liceul cu Program Sportiv Suceava și-a premiat cei mai buni sportivi din anul care se apropie de sfârşit, în cadrul unei gale ce a avut loc ieri, la sala de sport a LPS. Topul a avut două secțiuni, una dedicată sporturilor individuale, acolo unde au fost selectați 11 sportivi de la lupte greco-romane și șase de la atletism, și o secțiune dedicată sporturilor de echipă.
Cel mai bun sportiv al LPS Suceava la sporturile individuale a fost desemnat luptătorul Constantin Huțuleac, medaliat cu aur la naționalele școlare și cele individuale de juniori II și cu bronz la juniori I individual și pe echipe, dar care a obţinut și un loc 7 la europene și locul 16 la mondiale. A doua poziție a podiumului i-a revenit atletului Mihai Romaș, după locul I la naționalele de sală, locul II la cele în aer liber și locul III la cele școlare. Luptele greco-romane au închis podiumul prin Teodor Horătău, campion național la copii, medaliat cu argint la școlare și individualele de juniori II, dar și cu bronz la echipe.
Topul a fost continuat pe locul 4 de luptătorul Viorel Strugariu, locul 5, atleta Simona Caziuc, locul 6, Bogdan Amărculesei - lupte, locurile 7 și 8, atletele Andreea Cucoșel și Ioana Pascar, locul 9, atleta Andreea Bucătariu și luptătorul Mihai Corbu. Ultima poziție în clasamentul sporturilor individuale a fost împărțit de atleta Cristina Călugărean și luptătorii Mihai Șulea, Florin Strejac, Ionuț Rusu, Sebastian Perepeliuc, Mihai Ostrovan și Sebastian Strejac.
Handbalul și rugbiul au dominat prima jumătate în clasamentul sporturilor pe echipe
Pentru a nu crea discuții privind clasamentul, oficialii Liceului cu Program Sportiv Suceava au întocmit și un top pentru sporturile de echipă în care s-au regăsit toate disciplinele prezente în cadrul liceului. Primele patru locuri au fost ocupate de handbaliș