Cristi Borcea, fost acționar al echipei Dinamo, a lansat un atac foarte dur asupra lui Ionuț Negoiță, unul dintre investitorii din Ștefan Cel Mare. Sursa: OCTAVIAN COCOLOȘ
Cristi Borcea îi reproșează lui Ionuț Negoiță că vorbește prea mult în mass-media, dar nu face prea mult pentru echipa „roș-albilor”, care a ajuns într-o situație limită. Fostul acționar al dinamoviștilor îi cere actualului acționar să bage mâna în buzunar și să investească masiv.
„Îmi pare rău că Dinamo se asociază cu un asemenea nume. Dacă Negoiţă vrea să vorbească despre Dinamo, ar trebui să bage măcar 3 milioane de euro. El a investit doar vreo 600.000. S-a dus la Săftica şi a întrerupt antrenamentul pentru a le spune jucătorilor că nu sunt bani. Mai are de băgat mulţi bani până îl ajunge pe Badea. El nu face decât să iasă la televizor cu o nesimţire crasă", a spus Borcea la Sport.ro.
Ionuț Negoiță n-a rămas dator și îl acuză pe Cristi Borcea de faptul că este vinovat pentru situația financiară grea cu care se confruntă Dinamo. „Dacă nu plătim datoriile până în martie, nici în Liga I nu ne mai lasă să jucăm! Datoriile nu le-am făcut eu, ci Borcea și cu ceilalți cu care a fost la Dinamo. Eu, de când am venit la club, am băgat 4-5 milioane de euro, iar Borcea, în ultimii 3-4 ani, a băgat 300.000-400.000 de euro. Nu știu cum aceste personaje de la Miami mai au tupeul să vorbească”, a declarat Negoiță, la Realitatea TV.
Ionuț Negoiță s-a luat și de antrenorul Cornel Țălnar, care l-a înlocuit pe Dorinel Munteanu pe banca tehnică a „câinilor roșii”: „Dorinel Munteanu nu putea lucra în aceste condiții. Îl înțeleg de ce a plecat. Nu am nicio problemă cu domnul Cornel Țălnar, dar nici nu sunt de acord cu ciorba reîncălzită”.