Deputatul european Rareș Niculescu susține o campanie împotriva pesticidelor care otrăvesc albinele, cu consecințe grave asupra producției de alimente în România și în Uniunea Europeană.
„Milioane de albine mor în fiecare an din cauza nicotinoidelor, în condițiile în care fără aceste insecte este aproape imposibilă producția unui mare număr de plante“, spune Niculescu, într-un comunicat de presă.
Deputatul european Rareș Niculescu (PDL, PPE) a depus o declarație scrisă privind interzicerea utilizării anumitor tipuri de pesticide în agricultură, pentru că acestea constituie o veritabilă otravă pentru albine, insecte care asigură polenizarea pentru trei sferturi dintre plantele cultivate și consumate în România și în UE. De asemenea, Rareș Niculescu a adresat o scrisoare de susținere organizației franceze Pollinaris (www.pollinaris.org), care a demarat o petiție pentru interzicerea acestor substanțe. Petiția este disponibilă la adresa http://www.pollinis.org/petitions/eng/Stop-bee-killer-pesticides-in-EU.php. Deputatul european a solicitat totodată un punct de vedere oficial al Comisiei Europene cu privire la această problemă, prin intermediul unei întrebări scrise.
Potrivit europarlamentarului, mai multe studii au arătat efectele dezastruoase ale unor tipuri de pesticide asupra albinelor - neonicotinoidele, considerate responsabile pentru moartea a milioane de albine în fiecare an în Europa. „Pentru albine, această substanță reprezintă o otravă violentă, care le ucide în scurt timp. Care este rezultatul? De ce? Albinele sunt singurele insecte care polenizează. 250.000 de specii de plante beneficiază de pe urma albinelor, astfel fiind asigurată hrana pentru majoritatea animalelor. Specialiștii afirmă că 75% din culturile agricole din lume depind de existența albinelor“, se mai arată în comunicat.
Produsele Thiametoxam, Imidacloprid și Clothiani