Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Venezuela: Guvernul subliniaza ca starea lui Chavez este "stabila"

Publicat in Ziare.com, marți 8 ianuarie 2013 ·

Presedintele venezuelean, Hugo Chavez, este in "stare stabila", intr-un spital din Cuba, unde este tratat pentru o infectie respiratorie grava, a anuntat guvernul venezuelean luni.

Ministrul Informatiilor, Ernesto Villegas, a fost cel ce a facut aceste afirmatii, completand ca guvernul este in "contact permanent" cu echipa de medici ce il ingrijeste pe Chavez si cu rudele ce-l insotesc pe acesta la Havana, unde a fost operat de cancer, scrie ABC.

Precizarile lui Villegas survin in contextul in care oficialii guvernamentali au incercat sa explice ca nu este necesar ca presedintele sa fie investit pentru un nou mandat, joia aceasta, si ar putea fi investit ulterior.

"Presedintele este in stare stabila in legatura cu ce s-a descris in raportul anterior. Tratamentul sau este aplicat constant si riguros, si pacientul il asimileaza", a aratat Villegas.

Villegas nu a dat detalii cu privire la tratamentul urmat de Chavez, insa guvernul sustine ca este pentru o "deficienta respiratorie". Experti independenti au aratat ca aceste detalii ar putea sugera ca Chavez respira cu ajutorul unui aparat, insa nu pot fi siguri.

Liderii Bisericii Catolice au criticat guvernul, luni, pentru ca nu ofera detalii cu privire la starea lui Chavez, la mai bine de o luna dupa ultima operatie.

Presedintele nu a mai fost vazut in public dinainte de operatia programata pentru 11 decembrie.

Constitutia tarii spune ca juramantul prezidential trebuie facut inainte de juramantul parlamentarilor, la 10 ianuarie. Presedintele poate depune juramantul in fata Curtii Supreme daca nu poate fi investit in Parlament.

Unii lideri din opozitie sustin ca aliatii lui Chavez ar incalca constitutia daca incearca sa amane investirea. Insa vicepresedintele Nicolas Maduro, desemnat succesor de Chavez, a declarat ca investirea

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum o ora
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 2 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Un bărbat din Iași împreună cu fiica sa au ajuns la spital, după ce s-au intoxicat cu un insecticid folosit împotriva ploşniţelor

G4Media acum 23 minute
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Un bărbat de 49 de ani şi fiica sa de 12 ani, din Iaşi, se află internaţi în spital, după ce s-au intoxicat cu o substanţă folosită împotriva ploşniţelor, transmite News.ro. Urmărește cele mai noi pr

Sondaj INSCOP. Două treimi dintre români spun că Ceaușescu a fost un lider bun: „Procentele catastrofice care mitologizează viața în comunism nu sunt doar rezultatul unui fenomen natural”

HotNews acum 5 ore
66% dintre români cred că fostul lider comunist Nicolae Ceaușescu a fost un președinte bun pentru țară. 24% dintre români cred că acesta a fost un lider rău pentru România, iar 7,8% spun că nu știu să aprecieze acest lucru, potrivit unui sondaj INSC

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 5 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Incident șocant în Iași: O femeie a fost găsită înjunghiată într-o mașină parcată

Adevarul acum o ora
O femeie a fost găsită înjunghiată într-o mașină parcată luni, 21 iulie, pe șoseaua Națională din municipiul Iași. Momentan, victima este conștientă.

Israelul a lansat o ofensivă aeriană şi terestră asupra localităţii Deir al-Balah din centrul Fâşiei Gaza

News.ro acum o ora
Israelul a lansat raiduri aeriene substanţiale şi o operaţiune terestră în Gaza, vizând Deir al-Balah, centrul-cheie al eforturilor umanitare din teritoriul palestinian devastat, pe fondul avertismentelor tot mai insistente privind extinderea foamet

Avocat reținut după ce a lovit un jandarm în gât, în timpul protestului din Piața Victoriei. Parchetul cere arestarea sa preventivă

HotNews acum 3 ore
Un avocat a fost reținut pentru 24 de ore, după ce ar fi agresat fizic un jandarm în timpul protestului antiguvernamental desfășurat duminică în Piața Victoriei. Potrivit Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București, procurorii au înaintat dosar

Nicuşor Dan a promulgat două legi privind auditul financiar şi modificările Codului fiscal

BusinessMagazin acum 34 minute
Preşedintele României, Nicuşor Dan, a semnat luni două decrete de promulgare a unor acte normative care vizează domeniul auditului financiar şi reglementările fiscale, potrivit Administraţiei Prezidenţiale.

Bolojan: Vrem să susţinem proiecte-pilot în care să introducem salarizarea medicilor în funcţie de performanţă

G4Media acum 2 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Premierul Ilie Bolojan a afirmat luni că există o lipsă a criteriilor de performanţă în sistemul de sănătate, din punct de vedere al salarizării medicilor, context în care Guvernul are în vedere susţ

Vremea

București
acum

35°
lun.

20°/36°
mar.

23°/42°
mie.

23°/37°
joi

22°/39°
Iasi
acum

30°
lun.

19°/32°
mar.

20°/37°
mie.

18°/32°
joi

20°/36°
Constanta
acum

31°
lun.

20°/33°
mar.

22°/31°
mie.

24°/27°
joi

24°/28°
Cluj-Napoca
acum

31°
lun.

17°/31°
mar.

20°/31°
mie.

18°/30°
joi

20°/33°
Timisoara
acum

36°
lun.

19°/38°
mar.

16°/33°
mie.

20°/36°
joi

24°/40°