”Zmei” în Liga 1, steliștii vor să atace Europa! Băieţii lui Reghecampf se concentrează mai ales la dubla de foc cu Ajax, din Europa League, fără să uite de competiţia internă. Mihai Stoica le-a pus gând rău olandezilor și promite show pe Național Arena.
Trupa din Ghencea vrea să dea uitării umilința din partida cu Stuttgart, de pe Național Arena, experiență prin care şefii echipei nu vor să mai treacă niciodată. Steliștii speră să se întoarcă de la Amsterdam cu un rezultat bun, chiar mai mult, să elimine Ajax-ul din Europa. ”Ne gândim doar la dubla cu Ajax, pentru că, mă rog, Liga 1 va începe mult mai târziu. Nu avem alt obiectiv imediat decât să ne calificăm în dauna Ajax-ului. Știu că va fi foarte dificil, dar cred că dacă vom reuși o partidă bună acolo și un rezultat care să ne permită în retur un 0-0, pe teren propriu, putem să ne impunem, pentru că la București va fi infern pentru Ajax”, a declarat MM Stoica.
Steaua conduce detașat în Liga 1, având 10 puncte avantaj în fața Astrei Giurgiu, ocupanta locului secund. Deși sunt favoriți la câștigarea celui de-al douăzeci și patrulea titlu, steliștii rămân cu picioarele pe pământ. ”Se vede titlul, dar încă e departe. Se vede așa, conturul. Nu suntem atât de amatori încât să considerăm că suntem deja campioni, pentru că mai sunt în joc 45 de puncte, iar avansul nostru este doar de 10. În mod normal nu cred că vom pierde campionatul pentru că suntem, cred eu, cea mai bună echipă din România”, a mărturisit oficialul stelist. Pentru a-și transforma visele în realitate, echipa din Ghencea se va întări din această iarnă. La Steaua, va ajunge brazilianul Tatu, pentru a îmbunătăți linia ofensivă. ”Sunt șanse foarte mari să apară zilele următoare Tatu și încă mai căutăm să ne dublăm la poziția de fundaș dreapta, dar doar dacă vom găsi un jucător pe care să ne bazăm din primul meci pentru că, după cum se știe, Danie