Europarlamentarul PDL, Cristian Preda, a scris, pe blog, că a constatat că la nivelul conducerii PNL şi PDL se foloseşte acelaşi dicţionar politic:a trăda înseamnă a refuza autoritatea nelimitată a unei opinii. Sursa: RĂZVAN VĂLCNEANȚU
"Pasiunea cu care se discută în ultimele zile despre trădare este impresionantă", notează Cristian Preda pe blog, amintind declaraţiile lui Cezar Preda despre Sever Voinescu, privind excluderea celui din urmă din partid pentru că a cerut limpezirea apelor în PDL.
Apoi, europarlamentarul citează din Crin Antonescu, care a spus, ieri, despre Andrei Chiliman că este trădător.
"Deși Cezar Preda și Crin Antonescu nu sunt în același partid, ei vorbesc la fel despre colegii care nu le împărtășesc opiniile. Și unul, și celălalt se folosesc de pozițiile de autoritate ocupate – prim-vicepreședinte PDL, respectiv președinte PNL – mizând pe servitutea organizațiilor care i-au ales. Partidele celor doi au în denumire referința la liberalism, dar par să nu fie capabile să asume dezbaterea liberă. Și PDL, și PNL folosesc, la vârf, același dicționar politic: a trăda înseamnă a refuza autoritatea nelimitată a unei opinii", sus'ine Cristian Preda.
Potrivit acestuia, pentru liderii celor două partide pedepsi trădarea e echivalent cu a consolida puterea discreționară a șefului de partid, fiindcă opinia lui e cea care se poate impune cel mai ușor.
"Când aud aceste voci din PDL și PNL care detestă atât de tare libertatea încât o descriu ca , am impresia că bătălia pentru demnitate și reprezentare începută în 1989 nu a fost câștigată. On a du pain sur la planche", a conchis Preda.
CITIŢI ŞI:
Udrea: Văd la televizor colegi care nu ştiu cu adevărat ce a făcut PDL
Analiză în PDL: Paleologu vrea congres „pe bune”Cristian Preda: PDL trebuie să organizeze un Congres cât mai repedeVasile Blaga îl vrea pe Sever Voinescu afar