Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Consiliul de Securitate al ONU se reuneşte la cererea Franţei, pentru a discuta situaţia din Mali

Publicat in Gandul, luni 14 ianuarie 2013 ·

"Consiliul de Securitate se va reuni luni după-amiază la cererea Franţei pentru a discuta situaţia din Mali", a declarat Brieuc Pont, purtătorul de cuvânt al misiunii franceze din cadrul Naţiunilor Unite.

"Este un demers al Franţei pentru a informa Consiliul şi a realiza schimb de opinii între membri Consiliului şi cu secretarul general al ONU", a precizat acesta.

Conform diplomatului, această reuniune se va desfăşura ca urmare a unei scrisori trimisă vineri seară în care Franţa informa Consiliul de Securitate cu privire la intervenţia sa în Mali efectuată la cererea Bamako şi care indica că va ţine în continuare consiliul informat.

Nordul Mali se află de la începutul lui 2012 sub ocupaţia grupurilor armate jihadiste, devenind un sanctuar pentru Al-Qaida în Maghrebul islamic (Aqmi).

Franţa a lansat o contra-ofensivă vineri după o ofensivă islamistă către sud.

Pentru a îşi justifica intervenţia, Paris invocă articolul 51 din carta ONU care menţionează "dreptul la legitimă apărare, individuală sau colectivă, în cazul în care un membru al Naţiunilor Unite este obiectul unei agresiuni armate".

Franţa a mai solicitat vineri seară în scrisoarea către Consiliul de Securitate al ONU "accelerarea implementării rezoluţiei 2085" care autorizează mai ales desfăşurarea Forţei internaţionale de susţinere a Mali (Misma), adoptată la 20 decembrie de către Consiliul de Securitate. Această desfăşurare este prevăzută în etape.

"Consiliul de Securitate se va reuni luni după-amiază la cererea Franţei pentru a discuta situaţia din Mali", a declarat Brieuc Pont, purtătorul de cuvânt al misiunii franceze din cadrul Naţiunilor Unite.

"Este un demers al Franţei pentru a informa Consiliul şi a realiza schimb de opinii între membri Consiliului şi cu secretarul general al ONU", a precizat acesta.

Conform diplomatului, această reuniune s

Articolul in Gandul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Pensionarii au primit o pensie mai mare în ultimul trimestru din 2024, cu 12,2% mai mult

Ziarul Financiar acum 2 ore
Pensionarii au primit cu 12,2% mai mulţi bani în ultimul trimestru din 2024, comparativ cu trimestrul precedent, potrivit datelor publicate, vineri, de Institutul Naţional de Statistică (INS). În trimestrul IV din 2024, pensia medie lunară în Români

BREAKING NEWS Percheziţii la mercenari ai lui Potra

Wall-Street.ro acum 2 ore
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie efectuează, vineri, percheziţii domiciliare în cadrul unui dosar penal ce vizează infracţiuni deosebit de grave la adresa ordinii publice şi securităţii naţionale. Anc

Contestații împotriva lui Crin Antonescu şi Nicuşor Dan, discutate azi de CCR

HotNews acum o ora
Două noi contestaţi vizând candidaturile lui Crin Antonescu şi Nicuşor Dan au fost depuse la Curtea Constituţională, care se întruneşte în şedinţă vineri, de la ora 12.00, pentru a le analiza. „Şedinţa de judecată a Curţii Constituţionale privind co

INS: În ianuarie 2025, salariul mediu net a scăzut cu 5,6%, față de decembrie 2024

Capital acum o ora
Salariul mediu net în ianuarie 2025 a fost de 5.328 lei, cu 317 lei mai puțin decât în decembrie 2024, adică o scădere de 5,6%, potrivit datelor de la Institutul Național de Statistică (INS).

Percheziţii într-un dosar penal privind acţiuni împotriva ordinii constituţionale

HotNews acum 3 ore
Parchetul ICCJ a anunţat că vineri au loc percheziţii domiciliare în cadrul unui dosar penal ce vizează infracţiuni deosebit de grave la adresa ordinii publice şi securităţii naţionale, conform News.ro. „Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă

Camera Deputaților alocă 7 milioane de lei pentru cazare în străinătate și bilete de avion

Adevarul acum o ora
Camera Deputaților intenționează să încheie un acord-cadru pentru achiziția de servicii de transport aerian internațional și cazare la hoteluri în afara țării, valoarea totală estimată a contractului ridicându-se la 7 milioane de lei.

Ziua Mondială a Rinichiului: Societatea Română de Nefrologie cere continuarea prioritizării diagnosticului și tratamentului pentru Boala Cronică de Rinichi

Wall-Street.ro acum o ora
București, 13 martie 2025 – Cu ocazia Zilei Mondiale a Rinichiului, sărbătorită anual în cea de-a doua zi de joi a lunii martie, Societatea Română de Nefrologie face un apel pentru continuarea prioritizării diagnosticului și tratamentului precoce al

VIDEO Cisterna GPL blocată în Pasajul Unirii. Băluță: O faptă similară unui atentat terorist

Wall-Street.ro acum 2 ore
O cisternă încărcată cu GPL s-a oprit într-una din porţile de gabarit ale Pasajului Unirii, în noaptea de joi spre vineri, iar circulaţia rutieră în zonă a fost oprită temporar. Incidentul s-a petrecut la Pasajul Unirii, pe sensul dinspre bulevardul

Veaceslav Platon a fost reținut în Marea Britanie și va fi extrădat în Republica Moldova. Fugarul are de ispășit 20 de ani de închisoare

Libertatea acum o ora
Procuratura Generală din Republica Moldova a anunțat vineri, 14 martie, că fugarul Veaceslav Platon a fost reținut în Marea Britanie și vor începe procedurile de extrădare în țara condusă de Maia Sandu.

JD Vance, huiduit la un concert din Washington. „Ați distrus acest loc!” VIDEO

HotNews acum o ora
Vicepreședintele SUA, JD Vance, a fost huiduit de public după ce și-a făcut apariția, joi seară, la un concert al Orchestrei Simfonice Naționale la Kennedy Center din Washington, o instituție preluată recent de sustinățori ai președintelui Donald Tr

Vremea

București
acum

18°
vin.

12°/21°
sâm.

14°/24°
dum.

14°/21°
lun.

4°/14°
Iasi
acum

20°
vin.

13°/21°
sâm.

12°/23°
dum.

6°/11°
lun.

1°/8°
Constanta
acum

20°
vin.

11°/20°
sâm.

12°/21°
dum.

14°/18°
lun.

5°/13°
Cluj-Napoca
acum

17°
vin.

9°/17°
sâm.

10°/22°
dum.

6°/16°
lun.

-1°/7°
Timisoara
acum

18°
vin.

10°/19°
sâm.

12°/21°
dum.

9°/13°
lun.

1°/9°