Premierul Victor Ponta a declarat, aseară, la Realitatea TV, că măsura introducerii impozitului forfetar din 2013 nu este o certitudine.În schimb, premierul a anunţat că anul acesta va fi aprobată o lege vizând actualizarea redevenţelor în toate domeniile, inclusiv la petrol şi gaze naturale.
"Am înţeles că atunci când ne grăbim cu anunţul, mai bine aşteptăm. Cu impozitul forfetar, dacă reuşim să facem două lucruri: dacă e clar că e bine, îl facem din iunie, daca nu, nu-l facem nici din iunie. Dacă se poate să reduc partea de birocraţie fiscală. Noi ce fenomen avem: unii care plătesc impozit şi alţii care nu plătesc. Trebuie să găsim o soluţie. Poate nu impozitul forfetar", a declarat Victor Ponta la Realitatea TV.
Premierul a anunţat însă că anul acesta va fi aprobată o lege vizând actualizarea redevenţelor în toate domeniile, inclusiv la petrol şi gaze naturale, la ceea ce înseamnă media europeană.
"Evident că mărim redevenţele, evident însă că nu le putem mări doar la Petrom. Or ideea este să mărim redevenţele în toate zonele ce ţin de resursele naturale la un nivel la care statul român să câştige mai mult şi la care să se păstreze investiţiile. Că dacă le facem prea mari, s-ar putea să rămânem fără investiţii. Dar anul acesta se adoptă legea privind actualizarea redevenţelor în toate domeniile, inclusiv la petrol şi gaze naturale, la ceea ce înseamnă media europeană", a declarat Victor Ponta.
Întrebat dacă ia în calcul posibilitatea ca mari companii să fie supra-taxate, şeful guvernului a răspuns dar că el vrea ca OMV-Petrom să rămână în România, să nu-şi reducă investiţiile, şi să fie, ca şi până acum, cel mai mare plătitor de impozite şi taxe la bugetul de stat, să mărească numărul de locuri de muncă.