Armata algeriană a lansat o amplă ofensivă în complexul de exploatare a gazelor In Amenas, unde a avut loc luarea de ostatici. Potrivit corespondentului RFI în Algeria, 600 de muncitori algerieni și patru ostatici străini au fost eliberați. ȘTIRE ÎN CURS DE ACTUALIZARE.
Miercuri, 16 ianuarie, un comando islamist a pătruns în complexul de exploatare a gazelor In Amena, în sud-estul Algeriei. Aproximativ 40 de angajați occidentali și 150 de angajați algerieni au fost luați ostatici. Complexul a fost încercuit de armata algeriană. Printre ostatici se afă și un român. La București s-a instituit o celulă de criză.
Răpitorii cer Franței încetarea agresiunii din Mali , iar militarilor algerieni să părăsească zona. Situația în zonă rămâne confuză.
21h00 *(oră universală): Grupul islamist care a atacat complexul In Amrenas vine din Libia, a anunțat ministrul algerian de interne.
20h05 *(oră universală) : Corespondentul RFI în Algeria, Leila Beratto, transmite: asaltul forțelor speciale s-a încheiat, a anunțat ministrul comunicațiilor. Există victime atât în rândul răpitorilor, cât și în rândul ostaticilor. Ministrul apărării va anunța numărul victimelor ceva mai tîrziu.
19h47 : Agenția algeriană APS anunță sfârșitul operațiunii speciale în complexul de exploatare a gazelor In Amenas. Mărturie ostatic algerian eliberat
19h15 : Pe rfi.fr puteți asculta mărturia unuia dintre ostaticii algerieni eliberați. Acesta a povestit la RFI sub anonimat cum s-au derulat evenimentele începând de miercuri. Teroriștii au spus că îi interesează doar străinii, iar algerienilor le-au cerut să-și ia lucrurile și să plece din complex, a povestit angajatul algerian.
18h 35 *(oră universală) : Corespondentul RFI în Algeria, Leila Beratto, relatează: nu se cunosc deocamdată câți morți și răniți sunt. Știm că pînă acum 600 de muncitori algerieni ș