O fi ajuns „Gangnam Style“ la un miliard de vizualizări, dar „regele“ pirateriei a pregătit ceva mai bun şi care deja are peste un milion de oameni. Serviciul Mega a ajuns la prima cifră importantă, după iureşul celor 100.000 de înregistrări în mai puţin de o oră.
Kim Dotcom a fondat MegaUpload şi autorităţile din SUA i l-au închis. La un an distanţă, a venit cu Mega şi în primele ore a atras peste 250.000 de utilizatori. Într-o zi, a ajuns la 500.000, iar recent a trecut de pragul de un milion, notează „The Next Web“. După megashow-ul organizat la reşedinţa sa din Noua Zeelandă, Dotcom a pornit show-ul în online. Din nou, la un an după ce primul mare „hit“ i-a fost închis.
În cadrul evenimentului de lansare, asociaţii şi Doctom au răspuns unor întrebări adresate de public. Conferinţa a fost deschisă de „regele“ pirateriei. „Internetul nu aparţine doar unui singur om. Aceste încercări de a controla Interrnetul sunt contra inovaţiilor şi trebuie să înceteze, le-a «predat» Doctom lecţia celor prezenţi. Cei care încearcă să controleze tehnologia şi inovaţia vor fi lăsaţi pe marginea drumul inovaţiei şi istoriei.“
Fondatorul este sigur că ceea ce a creat este pe val, iar primii rivali spre care ţinteşte sunt Dropbox, SkyDrive sau oricare alt serviciu de stocare online, dar şi iTunes datorită iniţiativei Mega de a fi un portal dedicat muzicii şi artiştilor care o produc. Ei sunt cei care decid ce vând, ce ajunge la public şi primesc o cotă parte din profit.
Răspunsurile creatorilor pentru utilizatori Foto Lansarea Mega - show cu fete şi bătăi Lansarea Mega a avut fete sexy, dar şi o falsă intervenţie FBI FOTO Reuters gallery-link
În primul rând, serviciul nu pică, nu va fi închis precum MegaUpload (poate şi pentru că pirateria nu mai este atât de bine primită). „Ne-am asigurat că fiecare pixel este construit de la zero şi respectă legea în