Până când îi va încânta cu evoluţiile sale pe şefii şi pe colegii de la campioana României, vitezistul Robert Maah (27 de ani), adus de la Citadella (Serie B), le poate cânta. Francezul de origine cameruneză a făcut studii de muzică şi ştie să cânte la chitară şi la pian. Până când îi va încânta cu evoluţiile sale pe şefii şi pe colegii de la campioana României, vitezistul Robert Maah (27 de ani), adus de la Citadella (Serie B), le poate cânta. Francezul de origine cameruneză a făcut studii de muzică şi ştie să cânte la chitară şi la pian.
Născut la Paris din părinţi camerunezi, Robert Maah s-a înscris la o şcoală de muzică din capitala Franţei când avea 18 ani. Noua achiţie a lui CFR Cluj a studiat cu seriozitate timp de 12 luni, după care a fost nevoit să-şi întrerupă şcoala, pentru că primise o ofertă de a se transfera la Faenza, o echipă modestă din Italia.
“Din păcate, am plecat după numai un an în Italia şi a trebuit să-mi întrerup studiile. Dar ştiu notele şi partiturile! Cânt bine la chitară, e instrumentul meu preferat, hobby-ul meu, dar mă descurc şi la pian”, a declarat Maah. Francezul de origine africană a bifat deja primele meciuri amicale pentru CFR Cluj. Săptămâna trecută a intrat în repriza a doua în partida cu Ferencvaros şi a contribuit decisiv la victoria ardelenilor, după ce a obţinut un penalty în minutul 73, iar ieri a evoluat în ultimele 22 de minute ale amicalului cu Lucerna, vicecampioana Elveţiei, pe care campioana României l-a câştigat cu scorul de 1-0 graţie golului marcat de Weldon în minutul 37.
Cu cinci ani în urmă, Cristi Chivu (32 de ani), fundaşul lui Inter Milano, s-a lăsat fotografiat alături de doi coechipieri de la formaţia italiană şi de câţiva prieteni în timp ce dădea impresia că interpretează o melodie la vioară. În aceeaşi fotografie, italianul Marco Materazzi, fostul său coechipier, “cânta” la acordeon.