Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Campeanu: Traiesc din indemnizatie. As putea fi etalon - vezi declaratia de avere

Publicat in Ziare.com, duminică 27 ianuarie 2013 ·

Ministrul Muncii, Mariana Campeanu, a declarat, duminica, ca ea nu are alte venituri pe langa salariu, si ca se descurca, chiar daca nu este o suma imensa.

"As putea sa reprezint un etalon. Traiesc din indemnizatii, fie ca sunt de la minister sau Parlament. Imi permit sa merg in concediu, nu luxos, dar merg. Pot sa fiu un etalon", a declarat ministrul la Romania TV.

Aceasta a comentat informatiile aparute in presa, potrivit carora unii angajati din ministere castiga mai mult decat ministrii in persoana.

"S-a creat in opinia publica ideea ca ce salarii mari au ministrii", a adaugat ea.

Campeanu a precizat ca ministrii si primarii nu primesc salarii, ci indemnizatii si ca la acestea nu se acorda sporuri, asa cum se intampla in cazul altor angajati care primesc salarii.

"Primesc sporuri de vechime, alte sporuri. La indemnizatie nu se mai adauga nimic", a mai spus ministrul.

Declaratia de avere o contrazice

Mariana Campeanu este membra a PNL din 1997 si potrivit declaratiei de avere detine patru case, doua fiind mostenire, si doua terenuri.

Aceasta mai are sapte conturi in banca, sase in lei si unul in euro. Conturile in lei insumeaza 127.031 de lei, iar cel in euro 5.500 de euro.

In plus, ministrul primeste si o pensie de 24.949 de lei pe an, in timp ce sotul sau are o pensie de 17.784 de lei pe an.

In declaratia de interese apare ca Mariana Campeanu este actionar la BRD si SC Berceni si membru fondator al Institului de Teorie Politica si Educatie Democratia "Institutul Liberal IC Bratianu".

Ministrul Muncii, Mariana Campeanu, a declarat, duminica, ca ea nu are alte venituri pe langa salariu, si ca se descurca, chiar daca nu este o suma imensa.

"As putea sa reprezint un etalon. Traiesc din indemnizat

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 2 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum o ora
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum o ora
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum o ora
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum o ora
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum o ora
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 7 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 4 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Ghinion teribil pentru CFR Cluj » Cine e posibila adversară din turul 3: traseu infernal în Europa League

Gazeta Sporturilor acum 10 ore
Dacă trece de Lugano în turul 2 preliminar Europa League, în al treilea tur. Portughezii sunt mari favoriți împotriva bulgarilor.

Vremea

București
acum

25°
mar.

22°/41°
mie.

23°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

23°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

24°
mar.

22°/34°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

23°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

24°
mar.

17°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/38°