Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Membrii unei bande din El Salvador au renunţat la viaţa de stradă pentru a deveni brutari

Publicat in Antena 3, luni 28 ianuarie 2013 ·

Aproximativ 20 de membri unei temute bande din El Salvador au decis să renunţe la viaţa de stradă şi să devină brutari, în dorinţa de a-şi lăsa trecutul violent în urmă şi a deveni oameni obişnuiţi.

„Făcând pâine, avem speranţe pentru un viitor mai bun. Dacă depui suficient efort şi munceşti din greu, îţi poţi ajuta familia, chiar dacă nu vorbim despre mari sume de bani”, a spus Oscar Vasquez, un fost gangster de 24 de ani, într-o discuţie cu AFP.

Cei care au deschis brutăria din oraşul Ilopango, situat în estul capitalei San Salvador, au un trecut comun, fiind membri ai bandei Barrio 18, una dintre cele mai violente din ţară.

De-a lungul timpului, Barrio 18 s-a aflat în război cu Mara Salvatrucha, dar cele două grupuri au ajuns la un armistiţiu în martie 2012, la capătul unor negocieri la care au participat mai mulţi oficiali din El Salvador.

De la semnarea armistiţiului, numărul crimelor zilnice a scăzut de la 14 la 5, se arată într-un raport al autorităţilor, citat de AFP.

Aproximativ 50.000 de membri ai diferitelor bande fac legea pe străzile din El Salvador, în timp ce peste 10.000 se află în închisorişe din ţară.

În ultimii ani, un val mare de crime şi alte infracţiuni au transformat micuţ stat din America Centrală (6,1 milioane de locuitori) într-una dintre cele mai violente şări din lume.

Deschiderea brutăriei din Ilopango este primul pas de reintegrare în societate a foştilor băieţi răi care făceau legea pe străzi.

Proiectul a beneficiat de sprijinul primarului din oraş, Salvador Ruano, care le-a pus la dispoziţie proaspeţilor afacerişti un casă micuţă, de 40 de metri pătraţi, care nu avea nici acoperiş, nici uşă, nici electricitate, nici apă curentă.

Foştii gangsteri şi-au suflecat mânecile şi au refăcut locul şi l-au vopsit în albastru, singurul neajuns fiind

Articolul in Antena 3 >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Trapperul Albert NBN, amendat de jandarmi, după prestația de la Festivalul Beach, please!

Ziua Constanta acum o ora
Trapperul Albert NBN a primit trei amenzi de câte 1000 de lei pentru „încălcarea unor norme de convieţuire socială”, în urma prestației acestuia la festivalul „Beach, Please!” „Referitor la informațiile apărute în spațiul public cu privire la compor

Italia ar putea elibera până la 10.000 de deţinuţi. Care este motivul

Mediafax acum o ora
Aproximativ 10.100 deţinuţi sunt „potenţial eligibili” pentru măsuri alternative la închisoare, cum ar fi arestul la domiciliu sau probaţiunea, a declarat ministerul într-un comunicat. Opţiunea s-ar aplica persoanelor ale căror condamnări sunt defin

Incident la Casa de Pensii Sector 6. Un bărbat a aruncat cu benzină pe holul instituției și a amenințat că incendiază clădirea

HotNews acum 2 ore
Un bărbat de 35 de ani a aruncat miercuri cu benzină în interiorul Casei de Pensii Sector 6 și a amenințat că va da foc, potrivit News.ro. Polițiștii l-au imobilizat și încătușat înainte ca acesta să poată aprinde substanța inflamabilă. Nimeni nu a

Călin Georgescu, amendat cu peste 50.000 de lei pentru colectarea ilegală a datelor personale

Mediafax acum 2 ore
Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a fost sancționat de Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal. Potrivit instituției, acesta a colectat datele personale ale utilizatorilor fără cons

Tentativă de înșelăciune în numele Poliției de Frontieră. Cum funcționează schema de fraudare

HotNews acum 2 ore
Reprezentanții Poliției de Frontieră avertizează, miercuri, că mai mulți cetățeni au fost vizați de tentative de înșelăciune comise în numele instituției. Persoanele au fost sunate de pe numere necunoscute, iar un robot le-a transmis, în limba engle

Călin Georgescu a primit două amenzi. Ce lege a încălcat

HotNews acum 4 ore
Fostul candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, a primit două amenzi în cuantum de 10.000 de euro, în urma unei investigații privind nerespectarea legislației naționale și europene în domeniul protecției datelor personale. Autoritatea N

Primarul Istanbulului a fost condamnat la 20 de luni de închisoare pentru insultă la adresa unui procuror

Adevarul acum o ora
Primarul Istanbulului, Ekrem Imamoglu, care a fost arestat în martie pentru presupuse acuzaţii de corupţie, a fost condamnat miercuri la douăzeci de luni de închisoare pentru insultă şi intimidare la adresa unui procuror.

Ministrul Mediului- „Am reușit să salvăm programul Rabla pentru persoane fizice“

Ziua Constanta acum 6 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat, miercuri, 16 iulie, că s-a reușit salvarea unei părți din programul Rabla, însă doar pentru persoanele fizice, alocarea fiind de 200 de milioane de lei. Ministrul a mai precizat că pentru viitor, este n

VIDEO Nicușor Dan, reproșuri privind activitatea MAI și a instanțelor pentru combaterea violenței împotriva femeii: „Trebuie să arătăm că statul român este puternic”

HotNews acum 3 ore
Prezent miercuri la Gala Aniversară „163 de ani de la înființarea Ministerului Afacerilor Interne”, președintele Nicușor Dan a făcut apel la responsabilitatea autorităților, printre care MAI, pentru opri violența împotriva femeilor, în condițiile în

Kremlinul critică Europa pentru cheltuielile de război și avertizează din nou asupra opțiunii nucleare. Peskov: Ţările europene cheltuiesc sume uriaşe pe arme pentru a alimenta războiul în Ucraina

Mediafax acum 55 minute
Moscova a lansat noi acuzații împotriva țărilor europene. Ea susține că acestea riscă foarte tare din cauza investițiilor masive în înarmare. Kremlinul a reluat ideea că Rusia ar putea lua în calcul folosirea armelor nucleare, conform agenției DPA.

Vremea

București
acum

33°
mie.

20°/34°
joi

17°/32°
vin.

15°/29°
sâm.

18°/32°
Iasi
acum

20°
mie.

19°/30°
joi

17°/28°
vin.

16°/27°
sâm.

15°/29°
Constanta
acum

31°
mie.

21°/33°
joi

18°/26°
vin.

17°/26°
sâm.

20°/28°
Cluj-Napoca
acum

23°
mie.

17°/27°
joi

14°/22°
vin.

13°/21°
sâm.

13°/27°
Timisoara
acum

24°
mie.

19°/27°
joi

15°/20°
vin.

14°/26°
sâm.

16°/32°