Deputatul PNL Gigi Becali a declarat marţi că vrea să rămână în PNL dacă şi Crin Antonescu „doreşte“ acest lucru.
Vicepreşedintele PNL Cluj, Mihai Szeplekan, salută, în schimb, ideea unei eventuale fuziuni între cele două partide.
„Ideea este binevenită, din punctul meu de vedere. Trebuie spus însă că Gigi Becali vrea, probabil, să facă această fuziune pentru a-şi consolida poziţia în PNL, pe de o parte, şi pentru a obţine putere, pe de altă parte. Dar ideea fuziunii este binevenită. Mai ales pentru că s-a văzut că mulţi din PNG s-au îndreptat înspre PNL. Deja se poate vedea sau se poate vorbi de o fuziune, încet încet. Nu ştiu dacă mai sunt vreo 10 consilieri PNG în tot judeţul. De asemenea, trebuie să amintim faptul că doi membri importanţi din PNG, cu funcţii de conducere au trecut la liberali. Este vorba despre primarul din Bonţida - Emil Cârhaţ - şi viceprimarul din Geaca – Mihai Moldovan“, a spus Szeplekan.
Părerile sunt împărţite în rândul liberalilor clujeni, când vine vorba de fuziune. Liderul PNL Cluj, Marius Nicoară se declară chiar surprins de această idee, mai ales pentru că - spune senatorul clujean - nu acesta a fost gândul liberalilor. „Nu ştiu, nu acesta a fost gândul nostru, al liberalilor… este o chestiune surprinzătoare. Dar, pe de altă parte, nu spui niciodată nu, până nu măsori, până nu cântăreşti, analizezi lucrurile. Eu sunt de părere că e mai bine să măsori o dată, de două ori, de trei ori, şi „tai“ o singură dată“, a spus Nicoară pentru Monitorul de Cluj.
În replică, Gigi Becali a precizat că nu îi este frică de unii sau de alţii care îl vor plecat din partid. Mai mult, el a lansat ideea unei fuziuni a PNG cu PNL. „Eu îmi doresc să ramân în PNL. Planul meu, eu mă gândeam să rămân în PNL şi PNG să fuzioneze cu PNL. Cu PNG ce să fac, are 2 şi ceva la sută. Eu mă gândeam că cele două partide să fuzioneze. Ac